| Anonim21321 a întrebat:

a citit cineva "rapit de pirati " de Robert Louis Stevenson.as vrea sa o citesc dar sunt curioasa daca e palpitanta si merita citita.big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am citit-o acum cativa ani. Imi placeau mult aventurile(mai ales cele pe mare). Cum am fost atrasa de aventuri, eu as zice ca merita citita.

2 răspunsuri:
| dienuk a răspuns:

Robert Louis Stevenson (1840-1894), cunoscut scriitor englez de romane de aventuri (Comoara din insula, Sageata neagra, Stapanul din Ballantrae), ne poarta, de aceasta data, prin Scotia secolului al XVIII-lea, taram sfasiat de revolte antidinastice si de lupte intre clanurile rivale.
In aceasta lume aspra va trebui sa-si croiasca un drum tanarul David Balfour of Shaws, tradat de propria familie, rapit de piratii care vor sa-l vanda ca sclav, dar care cucereste, prin cinste si candoare, prietenia adevarata a unui viteaz proscris. Alaturi de acesta, se va maturiza si va reusi sa infranga dificultatile vietii, pentru a se intoarce, intr-un final, si a-si revendica mostenirea.

daca iti plac aventurile, citeste-o
si mai poti citi si aventurile si memoriile lui sherlock holmes. si aia e tare ^^ bafta.

| Pintoiu_Valentina_1998 a răspuns:

Da am citit cartea happy

e foarte interesanta doar ca nu cred ca e pe placul tuturor. Ti-o recomand doar daca iti plac cartile de aventura.

Eu zic ca merita citita (parerea mea)