| Estera123 a întrebat:

Am pus o intrebare acum cateva ore legata de carti si nu am primit niciun raspuns. Poate ca domeniul a fost putin cam pretentios.

As vrea totusi sa stiu care a fost ultima carte citita(integral, nu in curs de citire), cand ai citit-o, si cati ani ai. Sunt curioasa cate persoane mai citesc in ziua de azi, si mai ales ce.

Dau funda in cazul in care cineva a citit o carte pe care am citit-o si eu sau imi place.

Răspuns Câştigător
| mikoto a răspuns:

Buna happy Ultima carte citita de mine integral a fost "Mogari no mori"(Padurea norvegiana), acum cateva luni.Este o carte scrisa de un japonez, Yukio mishima. Iubesc foarte mult cartile scrise de japonezi, pentru ca ei au un alt mod de a-si exprima trairile si gandurile si ma relaxeaza felul lor de a scrie.Imi place de asemenea si literatura SF, gen Alien si marile opere ale literaturii universale precum:Fratii karamazov(am ajuns la jumatatea cartii big grin), Decameronul.Alte carti pe care le-am citit si care imi sunt dragi:Mai mult decat decat oameni de T.Sturgeon,Ciuleandra si Jar de L.Rebreanu,Tumultul valurilor(Y. Mishima), Zeii nu sunt oameni(nu mai stiu sigur cum se numea exact cartea), Shogun(J.Clavell),Supliciul unei adolescente(Akira Yoshimura).A, si ma bucur de a 18a iarna din viata mea si sper ca iti va fi de folos ceea ce am scris happy:*

22 răspunsuri:
| RainOfColors a răspuns:

Capcana, scrisa de Sarah Wray, acum o saptamana cred.:S Si am 12 ani...:d

| CartideCitit a răspuns:

Ultima carte citita : "Reflex" - seria Jumper 2, de Steven Gould (urmeaza recenzia). Daca vrei sa descoperi carti bune citeste recenziile de aici: http://www.cartidecitit.ro. Felicitari pentru pasiunea ta pentru citit. Lectura placuta!

| Bitzy a răspuns:

Hei! Ultima carte citită: Lorelei-I.Teodoreanu.Recomand!happy
Am citit mai multe cărți străine dar sunt mai rare.Îți recoman o carte română Enigma Otiliei.Este f. impresionantă.
Am 13 ani.Citesc de plăcerehappyÎmi ocup timpul liber cu asta.În ultimul timp a devenit ceva obișnuit să citeschappy
Tu? Ce poți spune? Presupun că ai citit și tu multe cărți! Ce îmi recomanzi?
Cât despre întrebarea ta anterioară...Acum mă uit la ea!happy

| Estera123 explică (pentru Bitzy):

Stiu ca o sa par rau, dar e cam ciudat ca o fata de 13 ani sa ii recomande uneia de 20 sa citeasca 'Enigma Otiliei', care pe care am citit-o dinainte sa imi fie recomandata de profesoara din liceu laughing. Oricum, ma bucur ca lumea mai citeste. Eu va recomand sa cititi multe romane scrise din intamplari adevarate, ori ceva care sa ma dezvolte emotional. Eu, de exemplu incerc sa citesc din toate domeniile, pentru a avea idee despre toate.

| Bitzy a răspuns (pentru Estera123):

Ok! Nu știam care este vârsta ta!laughing

| CariocaAlba a răspuns:

Permite-mi sa rad.rolling on the floor))) Foarte bine pusa intrebarea ''ultima carte citita.la cati ani?]rolling on the floor)) Unii nici nu cred c au citit una,sau poate ar fi citit, daca stiau.big grin
In fine, in ultimele 3 saptamani am citit 3 carti si anume ''opere cumplite'' de Piersic Jr, ''balul fantomelor'' si ''ghidul nesimtitului'' de Parashcivescu. Ti le recomand cu toata caldura,mai ales prima si cea din urma, pentru ca sunt ''delicioase'', pline de umor si toate cele 3 reflecta ce se intampla in ziua de azi. :*

| MishuD a răspuns:

The Magus - John Fowles - am terminat-o acum 2 zile.
(nu stiu cum e titlul in romana ca am citit-o in engleza)

| MishuD a răspuns:

Dar daca vrei sa citesti ceva interesant incearca "Fight Club" - Chuck Palahniuk.
Merita cateva ore din viata ta. (sau putin mai multe pentru ca sigur o sa o recitesti imediat ce o pui jos)

| LovellyAngel a răspuns:

Ultima carte citita a fost "Jocul minciunii"de Sara Shepard. Am terminat-o acum vreo saptamanathinking

| Linilerei a răspuns:

17 ani, împlinesc 18 în vară.
Forțele răului absolut de Kelly Armostrong. ( toate cele trei volume ). Am terminat seria acum o săptămână, aproape două.
A mai fost acum două luni Evantaiul lui Yasumi de Jocelyn Godard și mă rog nu știu dacă se pune, dar mai am câteva pagini și termin Nu plânge sub clar de lună de Heather Davis și Draculas de Bram Stocker.

| MCRgurl a răspuns:

Eu citesc mai citesc, am 15 ani si am citit acum 2 saptamani amurg

| KaRa23S a răspuns:

Mie imi da profa pe semestru vreo cateva romane. Ultima oara am citit moara cu noroc si mi-a placut mult. A fost foarte tragica de asta mia si placut. Am citit-o acum o luna si am imediat 14 ani.

| Kid_4219 a răspuns:

Cati ani ai nuse poate spune, iar ultima carte a fost "Idiotul".

| bombonika18 a răspuns:

Hmmm ultima carte zici? am citit-o recent(acum max o saptamana)si e un roman divizat in mai multe parti; deocamdata am citit ucenicul vraciului si blestemul vraciului de joseph delany, celelalte doua uramnd sa le procur

| angelRBD a răspuns:

La medeleni si enigma otiliei si mos goriot... am 15 ani

| Lk_Lucian_1990 a răspuns:

Ultima carte pe care am citit-o inainte de sesiune a fost Eugenie Grandet de Balzac. Deja mi-am pregatit o serie de carti pentru timpul liber de dupa sesiune, abia astept sa le savurez. Varsta: 21. De ce citesc? Simplu, pentru ca-mi place.

| MeinSieg a răspuns:

Ultima a fost "Orasul Borcanleor" de Arnaldur Indridason. O carte politista, de catre cel mai popular autor islandez. Totusi, consider ca "Ecouri din lumea de dincolo" de catre Johan Theroin este mai buna, prin simplul fapt ca cel care era banuit de crima, avea rolul cel mai bland din carte.

Varsta... nu este importanta. Fiecare citeste cand isi descopera pasiunea spre un anume gen. La urma urmei, nu varsta ne alege gusturile.

| abramovich a răspuns:

Padurea Spinzuratilor de Liviu Rebreanu, juma de lna in urma, liceean

| antonika337 a răspuns:

Rebacca am citit-o doua saptamani (am terminat-o intr-o saptamana) si am 12 ani

| antonika337 a răspuns:

Rebecca scrisa de daphne du maurier, am citit-o acum doua saptamani (am citit-o intr-o saptamana) si am 12 ani, ti-o recomant pe langa asta iti mai recomand : lorelei de ionel teodoreanu; la rascruce de vanturi - emily bronte si ar mai fi dar nu am timp sa ti le spun (sunt pe fuga) dar iti recomand cu foarte multa caldura doua orfeline - Adolph D'Ennery e foarte frumoasa o sa-ti placa 100% (cred ca este si un film ) sper ca te-am ajutat

| Anonim899 a răspuns:

John Scalzi - Razboiul batranilor, George R.R Martin - Cantec de gheata si foc - Urzeala tronurilor

| Eminem4ever a răspuns:

Eu am citit si inca continui` sa citesc cartzile de la C.Harris, sunt cu vampiri daca iti plac. Si sunt si seriale despre ele TRUE BLOOD, daca stii. In fine prima carte este Morti pana la apus, sunt foarte frumoase! Bafta