| poiuytrew a întrebat:

A folosit cineva metoda autohipnozei si autosugestiei in diferite scopuri, ca de exemplu slabitul sau marirea sanilor? La cine a dat rezultate?

2 răspunsuri:
| Robert a răspuns:

Aia cu sanii este de domeniul fantasticului.
Autosugestia ti-o induci singur/a.

Spre exemplu, daca in timp ce mananci o prajitura gandul iti va sta numai la faptul ca desi e delicioasa, ingrasa cat 10 salate mari, atunci creierul tau va percepe acest mesaj si va urma instructiunile: va depune grasimea direct pe coapse. Mesajul a fost simplu, iar mintea l-a interpretat ca atare. Daca in schimb vei incerca sa gandesti ca prajitura respectiva nu te ingrasa fiindca, in definitiv, nu are atat de multe calorii, atunci sistemul nervos central va prelucra informatia, va accelera metabolismul si, foarte probabil, nu vei dobandi niciun gram in plus.

Asadar, un prim sfat ar fi sa iti repeti inainte de masa, in fata respectivului fel de mancare ca pur si simplu nu te vei ingrasa. La inceput iti va fi greu si vei avea tendinta de a rade. Este normal, ne vine greu sa credem ca ar fi adevarat. Totusi, creierul tau aude si lucreaza pentru tine! In timp, vei ajunge sa constati ca metoda functioneaza si atunci rezultatele spectaculoase nu vor intarzia sa apar.

Articol preluat.

| Tibi_4641 a răspuns:

Nu sunt fata deci cu sanii nu. Cu slabitul nu prea, mai mult e ambitie. Insa atunci cand imi e rau, repet mereu,, sunt din ce in ce mai bine. nu am nimic". se produce un fel de efect placebo care te face sa suporti mai usor happy