| Utilizatoare123 a întrebat:

Daca iau din duty free ceva de mancare si il pun in punguta, trebuie sa platesc vreo taxa pentru extra "bagaj"? O s-o tin in mana, desigur. Sau trebuie neaparat sa incapa in bagajul de mana? (cel gratuit)

1 răspuns:
| lucianMKSro a răspuns:

De obicei, dacă achiziționezi produse din duty free, inclusiv alimente, ele nu sunt considerate ca parte din bagajul de mână și nu trebuie să plătești o taxă suplimentară.
Totuși, ar trebui să verifici regulile companiei aeriene cu care zbori fiindcă politicile lor pot varia. Unele companii au reguli mai stricte privind numărul de bagaje permise la bord, inclusiv pungile duty free. Asigură-te totodată că produsele pe care le cumperi sunt permise în țara de destinație, deoarece anumite alimente pot fi restricționate.