| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani, sunt un copil in crestere.Deoarece sunt in clasa a 7-a invat foarte mult si sunt foarte obosita aproape tot timpul.Nu imi ajung cele 10 ore de somn pe noapte si mananc cam putin, deoarece parintii sunt la servici si mama imi face mancare dar ce nu imi place mie.De exemplu:friptura, ciorba.Am o problema cu ciorba, chiar nu imi place iar friptura, ce sa spun nu prea imi place carnea in general, de la sandvisurile care mi le faceam pentru scoala.Beau cam mult suc(coca colabig grin), dar mananc si fructe. Ce ar trebui sa manance un copil ca mine ca sa fie in "forma" sa zicem asa, adica sa aiba o alimentatie sanatoasa pentru a putea invata fara probleme.Multumesc.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa mananci supe si ciorbe cu multe legume, multa mancare gatita cu carne si legume fierte. Cola n-ar trebui sa bei, decat la ocazii (sa zicem de 5-6 ori pe an cate un pahar, de Craciun, de ziua ta, etc). E bine sa mananci multe fructe si legume proaspete, sa bei zilnic macar o cana de lapte si sa mananci branza proaspata de vaci (preferabil facuta in casa). E bine sa mananci doua oua pe saptamana (in zile diferite) dar fierte, carne de vita si supa din os de vita cu maduva. E bine sa mananci cate un patratesl de ciocolata pe zi, preferabil neagra.

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Fa-ti si un set de analize.

| butt3rfly16 a răspuns:

Daca nu iti place ciorba [nici miewinking] atunci poate ar fi bine sa manaci niste supa, cereale dimineata, la scl sandwisuri, un pachet cu biscuiti sau un croisant, iar seara cand te intorci de la scl ceva gen felul 2: pilaf, piure, cartofi nature cu o garnitura.Pt a fi in forma e bine sa bei lapte, iaurt-in general lactate si fructe care au vitamina C.Ca sa poti invata fara probleme iti recomand Cavit Memo.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ii trebuie un program, de masa strict, de odihna si de invatat, corelat cu pauze de odihna asa cum bine stii.altminteri mori de tanar si mori si prost fiindca daca nu ai program bine stabilit nici corpul nu da randamentul scontat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Brigaela ti-a raspuns corect, ascult-o pentru ca este medic. Pot sa iti spun in plus sa ai ore regulate de masa. sa nu pleci la scoala pana nu mananci macar cereale cu lapte, in pauza mare un sandwich, cand ajungi acasa intre orele 13-14, supa si felul 2, pe la ora 17 fructe sau iaurt si la 19-19:30 cina. La scoala iti poti pune o sticla cu apa plata sau ceai cu lamaie indulcit cu miere sau zahar brun, dar nu prea dulce.

| aberu a răspuns:

Sunt multi care n-au ce minca si tu iti bati joc de mincare. Fa si tu sport ceva si vei vedea c-o sa maninci orice.