| anonim_4396 a întrebat:

Am cautat pe net semnificatia numelui meu dar nu am gasit nimic. Ma puteti ajuta? Numele meu este Andrada.

Răspuns Câştigător
| Miss Sintetic a răspuns:

Andrada este o forma a numelui Andreea si inseamna al omului. happy

11 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Etimologia numelui ANDRADA provine din substantivul grecesc andreia/andrei, care inseamna barbatie, curaj
http://www.csid.ro/family/

| Corina a răspuns:

Draga Andra, trebuia sa astepti explicatiile date de toti prietenii TPU si apoi sa dai fundita. Te-ai grabit si ai apreciat un raspuns, care nici macar nu e corect. Uite-te inca o data peste toate raspunsurile si ai sa vezi ca marea majoritate au raspuns la fel, pe cand explicatia pe care tu ai apreciat-o ca fiind cea mai buna nu se mai regaseste la niciunul din cele 12 raspunsuri.

| blue95 a răspuns:

Numele tau vine de la Andreea/Andrei care inseamna razboinic.

| hehro a răspuns:

Ai un link mai jos cu cateva detalii
http://heh.ro/? wUu

| Didii15 a răspuns:

Pai Andrada e o derivatie de la Andreea

Deci inseamna puternica, curajoasa, virila
hee hee

Take care!

| Ama2001 a răspuns:

Andrada Grec Forma derivata de la Alexandra/Alexandros.Andrada a fost una din fiicele lui Decebal, este deci un nume pagan si pre-romanesc

| ღºioanaºღ a răspuns:

Andrada am cautat ceea ce inseamna numele tau dar nu am gasit nimic... :/

| laara a răspuns:

O derivatie a numelui Andrea, femininul de la numele grecesc Andrei // Andrei este nume grecesc ce inseamna barbatie, curaj

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cica e o forma derivata de la Alexandra. Alexandru/alexandrade la "Alexandros", nume grecesc care inseamna "protector al barbatilor / al oamenilor".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De numele enuta ce inseamna?