| Daiana_1737 a întrebat:

sunt noua pe aici...
Ati putea sa ma ajutati in legatura cu semnificatia numelor? Mereu am fost interesata de semnificatia numelui meu...diana...am cautat pe google dar nu am gasit mare lucru...mersi

Răspuns Câştigător
| madie a răspuns:

DIANA
Derivat de la o veche rădăcină Indo – Europeană care semnifică „divin, ceresc", legată de dyeus (ZEUS). Pentru romani „ diviana" este numele latin pentru „zeiţă". Diana (Artemis în mitologia greacă), fiica lui Jupiter şi a Latonei, este zeiţa Romana a vânătorii, pădurilor, lunii, a căsătoriei şi a naşterilor. Cel mai notabil templu al ei este cel de la Ephesus – una dintre cele 7 minuni ale lumii antice, construit în cca 220 ani.(una din cele mai des intalnite "definitii", sper sa te ajute!)

5 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Vad ca ai primit deja raspunsurilaughing
@nony, ion/ioan/ioana in ebraica inseamna = "Dumnezeu este milos" happy
Eu insemn in latina lemn sau padurerolling on the floor

| Silvia a răspuns:

Vad ca ai primit deja raspunsurilaughing
@nony,ion/ioan/ioana in ebraica inseamna = "Dumnezeu este milos" happy
Eu insemn in latina lemn sau padurerolling on the floor

nony
| nony a răspuns:

Diana a fost zeitza vanatorii in mitologia greaca.Mai este si asemanata cu Luna.
Numele meu e Ionut.De obicei sunt asociat cu : Cioban, tzaran.si cam oricine de pe la tara big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Artemis- Diana, zeita vanatorii mi se pare.in mitologie.este infatisata cu arcul cu sageti insotita de o caprioara.