| anonim_4396 a întrebat:

Am de facut un proiect la civica despre PATRIOTISM. Si n-am nici o idee cum sa-l fac. Ceva idei va rog frumos puppy dog eyes? [ Trebuie sa aratam cum ne iubim noi tara ceva de genu'].

Răspuns Câştigător
| temugin a răspuns:

Patriotismul se defineste prin atitudinea protectoare a unui individ care isi iubeste (din propriile convingeri sau nu) tara si poporul.
De fapt dragostea de tara, sau patriotismul se traduce prin dragostea fata de oamenii din tara sa, patria fiind doar un cuvant generic de caracterizare a neamului si tinutului statal.
Patriotismul poate avea insa si adepti care duc acest concept la extrem, astfel aparand extremistii si fanaticii (asa cum sunt organizatiile teroriste din orientul mijlociu, israel, peninsula iberica sau irlanda, etc), cai care departeaza definitia patriotismului de adevaratul sens.
tongue

2 răspunsuri:
| Kamakura a răspuns:

Patriotismul

Din punct de vedere religios fiecare cuvant (termen) defineste obiectul, fiinta, persoana, ideea, principiul, fenomenul etc.

PATRIA este vatra stramoseasca a intregului neam sau a intregii natiunii care se asuma peste spatiu si timp in stramosi, comunitatea prezenta si cea viitoare; intr-o situatie nefericita in care patria ca spatiu geografic este ocupata sau cucerita, ea ramane ca entitate indivizibila.

NATIUNEA este un dar multiplu oferit de Dumnezeu fiecarui popor, fiecarei rase; menirea natiunii este net superioara omului fiindca in cadrul natiunii sale omul se mantuieste sau se condamna; este formata numai din Elite si Modele

PATRIOTISMUL este un sentiment de dragoste pentru tara intr-un moment istoric determinat doar la timpul prezent. In comparatie cu Nationalismul este mult inferior, fiindca in timp ce patriotismul asuma TARA sau COMUNITATEA prezenta Nationalismul incorporeaza in sine cele 3 mari iubiri:

DRAGOSTEA DE DUMNEZEU

DRAGOSTEA DE NATIUNE

DRAGOSTEA FATA DE TARA

Cu alte cuvinte daca patriotismul are doar timpul prezent, Nationalismul corespunde trecutului, prezentului si viitorului; nu este obligatoriu ca natura religioasa, Nationalismul este intotdeauna religios si in cazul nostru ortodox.

BISERICA/CRESTINISMUL este ca un privilegiu fata de toate natiile, popoarele si rasele umane, crestinismul s-a contopit dintr-un inceput (sec I), ba chiar dinaintea acestuia, din vremea lui Zalmoxis prin monoteismul precrestin sau chiar crestin (cu natiune primordiala Thraco-pelazgo); este aura unei natiuni.

| acinorev a răspuns:

Arata ce faci tu pentru tara si cum o iubesti, cum o slujesti etc.