| Ani28 a întrebat:

Buna!Am o intrebare:cum imi creez un blog?Funda

Răspuns Câştigător
| KamiixSweet18 a răspuns:

Da sunt ca alfel nu imi faceam nici eu fundita?

30 răspunsuri:
| Leandro a răspuns:

Iti faci blog, site sau forum pe www.ucoz.ro, un sistem simplu, unde ai totul GRATUIT! Se adreseaza tuturor, incepatori sau avansati, vine cu o interfata in limba romana, 21 de module si adresa de tip nume.ucoz.ro!
Aici poti sa te inregistrezi: http://www.ucoz.ro/register

Iar aici ai un tutorial care iti explica cum: http://www.youtube.com/watch?v=21DWamHpCTo

Daca ai nevoie de ajutor suplimentar te ajuta si baietii de pe www.forum.ucoz.ro

Multa baftaa!

| AndreeaDeea98 a răspuns:

Blog-ingul a deschis portile creatiei literare online pentru oricine doreste. Trebuie sa stii foarte putine lucruri pentru a deschide un account de blog si a incepe sa scrii. Multe afaceri/compani mici folosesc un blog in locul traditionalului website de companie.

Fara indoiala Blog-ingul este una dintre activitatile cele mai raspandite astazi. Pe zi ce trece din ce in ce mai multi prieteni sunt atrasi in aceasta lume. Cuvantul Blog este derivat din termenul "web log", ceea ce ar echivala cu un jurnal online.

Platforma blogului.
Cel mai simplu mode de a incepe un blog este sa aplelezi la o platfoma gratuita ca Blogger.com sau WordPress.com. Aici poti sa modifici blogul tau folosind facilitatiile limitate ale acestor platfome free. Va sfatuiesc sa subscrieti la Typepad.com, care va gazdui blogul pe propiile servere de web, sau sa cumparati un spatiu de gazduire unde aplicatia PHP WordPress poate fi instalata.

Numele
Cum ai vrea sa se numeasca blogul tau? Pentru bloguri serioase ar trebui sa folositi in numele blogului cuvinte cheie relevante businesului in care activati. De asemenea va trebui sa cumparati un domeniu.com.ro sau, oricare altulm al numelui siteului pe care vi-l doriti pentru acest blog de firma.

Orice serviciu de tip business poate beneficia de pe urma tehnologiei blog. Foarte putine tehnologi de marketing asigura o comunicare atat de rapida in comparatie cu blogul.

Constructia blogului

Dupa ce ai ales platforma pe care va fi creat si numele acestuia vei trece la crearea propiu-zisa a blogului. Sa luam ca exemplu WordPress.com:

Alegem limba romana (poate la fel de bine sa ramana si engleza… depinde de targetul blogului),
Apasam butonul Sign Up Now! si completam informatiile solicitate,
Vom primi un email cu datele noului blog creat (unele bloguri trimit si un link de activare care trebuie accesat),
Ne logam in panoul de administrare al blogului creat (de obicei vom primi acest link pe email odata cu crearea blogului).
Accesam rubrica de Articole sau Posts si incepem sa scriem articole pe blogul nostru.
Majoritatea platformelor de blog ofera posibilitatea cosmetizarii paginii web – Cititi help-ul la fiecare platforma in parte si veti afla cat de usor poate fi modificat blogul dvs.

| KamiixSweet18 a răspuns (pentru AndreeaDeea98):

Ti-a fost greu sa dai copy / paste? laughing hahaha a si sa nu uit nu trebuie sa stii multe ca sa faci un blog big grin este foarte simplu faci cont si de exemplu poate vreau sa fac un blog in care scriu ce vreau big grin nu este greu,, Doamna copy/paste ``

| AndreeaDeea98 a răspuns (pentru KamiixSweet18):

Hahaha ce e asa de ras? Aici pe TPU trebuie sa ii ajutam e cei care au intrebari, nu sa radem si sa ne batem joc de altii! Daca nu stii pentru ce este TPU mai cauta informatii ca nu stii nimic laughing

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaDeea98 a răspuns (pentru Ani28):

| KamiixSweet18 a răspuns (pentru AndreeaDeea98):

Sa stii ca mie mi-a dat funda isteato cezi ca statea sa citeasca atata la 9 ani laughing

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaDeea98 a răspuns (pentru KamiixSweet18):

| KamiixSweet18 a răspuns (pentru Ani28):

Ba da...scrie sus acolo unde te loghezi greate you free blog si dai acolo!

| AndreeaDeea98 a răspuns (pentru KamiixSweet18):

.

Răspuns utilizator avertizat
| KamiixSweet18 a răspuns (pentru AndreeaDeea98):

Dupa cum vezi ...eu nu am mai spus nimic dar vad ca tu coninui draga,!

Răspuns utilizator avertizat
| KamiixSweet18 a răspuns (pentru Ani28):

Nu tu!

| KamiixSweet18 a răspuns:

Buna! Poti dupa site-urile astea : http://www.blogger.com/home iti faci un cont si poti sa postezi daca verifi mesajul de pe mess, http://www.blogratuit.ro/ si aici funcioneaza la fel, http://wordpress.com/ si aici dar iti faci dupa care vrei am si eu unul dar te asigur ca primul cel cu blogger este cel mai bun! funda?

Răspuns utilizator avertizat
| OvidyuNicu a răspuns (pentru Ani28):

Da sunt gratis si foarte simplu, e ca si un hi5 laughing bafta

Răspuns utilizator avertizat
| KamiixSweet18 a răspuns (pentru Ani28):

Ba da poti dar, merge doar la primul la blogger sa stii daca vrei sa faci pe alt site fa un cont google! big grin daca mai ai intrebari legate de blog sa imi spui!

Răspuns utilizator avertizat
| KamiixSweet18 a răspuns (pentru Ani28):

Pai da stiu...dar daca nu rei sa faci atunci fa pe primul ala cu blloger ca merge oricum ok? app: m-am uitat pe profilul tau si eu sunt de varsta ta! big grin mai intrebama daca nu sti ceva!

Răspuns utilizator avertizat
| KamiixSweet18 a răspuns (pentru Ani28):

Pai dai sa iti faci cont big grin

| KamiixSweet18 a răspuns (pentru Ani28):

Da sunt ca alfel nu imi faceam nici eu fundita?

| J0kerD97 a răspuns:

Uite aici e cel imi sigur www.blogger.com/home

| yoman a răspuns:

Http://www.blogratuit.ro/
sper sa-ti fie de folos!;)

| cocolinox a răspuns:

Intri pe http://www.blogger.com!
Iti faci cont de google (daca ai cont de gmail sau de youtube deja e ok)!
Dupa care iti alegi tema si incepi sa scrii!
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat