| cevazacelamineintorace a întrebat:

Am o intrebare mai ciudata...Imi puteti spune si mie ce inseamna tzatiki(nu stiu daca se scrie asa) pentru ca am vazut reclama la televizor la Kubeti si nu stiu cu ce este

10 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Sosul tzatzici face parte din categoria sosurilor albe si se pune si la diferite fripturi ca garnitura sau chiar si unele sandwich-uri si e foarte simplu de facut, poti incerca si acasa: castraveti prospeti sau murati (cu murati iese mai bun), smantana sau iaurt, usturoi, sare si dupa preferinta se pune si marar sau patrunjel. Yam, yam big grin

| marrr a răspuns:

Tzatzici este ca o salata care se prepara cu smantana, usturoi si putin marar si castraveti, nimic mai multlaughing

| Klara a răspuns:

E un sos cu ceva smantana si castraveti, face parte din bucataria traditionala greaca, alaturi de souvlakia, musaca...samd

| TheLoveDoctor a răspuns:

Salata tzatiki-salata verde -rosii 250 gr -castraveti 150gr -piept de pui 100gr -iaurt 100 ml -ardei 100gr -usturoi 10gr -marar 1 gr -ulei masline 20 ml -sare 1gr -lamaie 100gr

| zzzuperman a răspuns:

Offtopic:sunt singuru caruia ii se pare ca tzatiki suna extrem de funny si in acelasi timp ciudat? laughing

| Filly_6570 a răspuns:

Tastsiki e o salata cu castraveti si iaurt care face parte din bucataria traditionala greceasa
pofta mare big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tzatiki este o salata gustoasa care contine usturoi, castraveti, iaurt si putin marar
pofta buna

| dyenutza01 a răspuns:

Dar nu e buna, iti zic din proprie experientalaughing

| musaca a răspuns:

Tzatzici este un sos-salata grecesc cu iaurt, marar, usturoi si castraveti murati