| ancuta26 a întrebat:

am primit un inel si era stantat ..eu stiam ca cele nestantate nu sunt de argint.dar m-am spalat de mai multe ori cu el si a inceput sa mi se inegreasca.pot sa fac ceva sa fie ca inainte sau nu?

Răspuns Câştigător
| crazytalk a răspuns:

Pentru curatare simpla:
1. Obiectele din argint/ cu parti argintate se curata cu pasta de dinti (fara apa!) sau cu praf de creta amestecat cu o lingurita de otet. (merge pe incercate)
2. Argintul se curata prin frecare cu suc de lamaie. Se clateste cu apa calda, apoi se sterge cu o piele de caprioara.
3. Apa amestecata in parti egale, cu amoniac.
4. Apa in care au fiert cartofii, putin sarata, curata foarte bine. (pentru astea cu sare nu bag mana in foc. nu am incercat deoarece stiam ca sarea pateaza argintul.)

Pt curatarea argintului oxidat:
1. Daca argintul s-a oxidat se foloseste un tampon de vata sau bumbac, foarte fin, imbibat in funingine.
2.Sau prin scufundare, vreme de o noapte, intr-o baie de ulei comestibil. A doua zi se freaca cu otet fierbinte, amestecat cu sare grunjoasa.

Daca nu merge nici o metoda, treci pe la bijutier!happy

1 răspuns:
| JASMYNA88 a răspuns:

Din pacate se stanteaza si cele care nu sunt din argint, dar argintul de inegreste. eu toata arginataria mea o spal cu pasta de dinti si bicarbonat. iese ca nou oricebig grin