| Nikaa a întrebat:

am vrut sa intreb ceva legat de animale:
Denumirea carui animal din Australia in traducere din limba aborigenilor inseamna "care nu bea". Si de ce a primit acest nume happy merci

2 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Koala este acel animal, sunt denumiti asa pentru ca nu beau prea multa apa

| Diana61619 a răspuns:

Koala - Phascolarctos Cinereus este acel animal, sunt denumiti asa pentru ca nu beau prea multa apa cu exceptie atunci cand sunt bolnavi; sunt mandria australiei au devenit animale pe cale de disparitie.Ei nu au nevoie de apa deoarece se hranesc cu frunze de eucalipt, iar acestea contin suficianta apa.