| ronazozole a întrebat:

As dori sa va intreb daca stiti romane scrise de autori romanicare au si ceva comedie in ele.Cu alte cuvinte niste romane hazlii cum este de exemplu romanul "Camere mobilate" de Damian Stanoiu.Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| AlexC a răspuns:

Cel mai amuzant roman pe care l-am citit a fost "Peripetiile bravului soldat Svejk" de Jaroslav Hasek. Iti spun sincer ca am ras cu lacrimi, romanaul are 2 parti si este vorba despre evenimentele ce duc la Primul Razboi Mondial (asasinarea arhiducelui) si peripetiile lui Svejk (Shvec) ca participant la razboi. Prima parte il arata pe Svejk cum scapa de razboi prin inteligena sa si prin prostia pe care o arata (ajunge la inchisoare, nebuni, etc). A doua il urmareste pe front.
Sper sa o citesti e un roman foarte comic si captivant.