| oana1 a întrebat:

care stie niste jocuri in aer liber in afara de fotbal?

Răspuns Câştigător
| Emena a răspuns:

-Volei
-Inghetata : arunci mingea la fiecare jucator. cel care o scapa ramane inghetat, cum trebuia sa prinda mingea.in acea pozitie. iar daca o scapa alt jucator.ramane inghetat cel care o scapa, iar cel de inainte poate juca
-Randunica muta-ti cuibul : Copiii se grupeaza cate doi, fata in fata, tinandu-se de maini. Se formeaza mai multe astfel de grupuri. In mijloc se afla un al-III-lea copil pe post de "randunica" (cei 3 formeaza cuibul cu randunica in el). Un copil desemnat ramane in afara acestor "cuiburi cu randunele". Cand conducatorul jocului (un copil) striga:"randunica muta-ti cuibul" toate randunelele isi schimba cuibul astfel copilul ramas afara isi va gasi un cuib si un altul va ramane fara, astfel incat va trebui sa-si gaseasca un altul la urmatoarea strigare.
-Ratele si vanatorii : Se aleg 2 persoane care sunt vanatori, restul rate.vanatorii se aseaza unu intr-o parte celalalt in cealalta parte.ratele la mijloc.ratele trebuiesc lovite cu mingea. ele au 3 vieti. daca prind mingea in mana. se mai pune o viata. daca o prinde, si o scapa.se ia o viata
-V-ati ascunselea (cred ca stii sa joci )
-Tara, tara vrem ostasi! : aici ai nevoie de mai multi copii,. de vreo 10, Ei se impart in doua echipe si se aseaza fata in fata la distanta de 6 metri, sau in functie de marimea terenului de joaca. Echipele se prind de maini si se tin cat mai strans. Una dintre echipe striga "Tara, tara vrem ostasi!" iar cealalta echipa raspunde "Pe cine?". Cei care au strigat ca vor ostasi numesc numele unui copil din echipa adversa. Cel ales trebuie sa fuga inspre echipa care il cheama si sa incerce sa desfaca mainile dintre doi copii (sa rupa zidul de maini format de acestia). Daca a reusit sa desfaca mainile, copilul alege un jucator din echipa adversa si il duce la echipa sa. Daca nu a reusit sa desfaca mainile, acel copil ramane in echipa adversa. Castiga acea echipa care are mai multi jucatori.
-Mamaliga cu malai, cum te pun asa sa stai! : Copiii se tin de maini formand un cerc si se invartesc strigand acele cuvinte. Cand au terminat de spus "mamaliga cu malai, cum te pun asa sa stai!" isi dau drumul de la maini si trebuie sa ramana in pozitia in care se afla cat mai mult timp. Acela care se misca iese din joc. Castiga cel care reuseste sa ramana astfel cat mai mult timp. Farmecul acestui joc sunt tocmai pozitiile cat mai haioase si greu de sustinut, alese de copii
Cam atatea stiu. Sper sa iti placa :*

18 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Elastic, jucati carti, ascunsa, ratzele si vanatorii, telefonul fara fir, adevar sau provocare flori fete sau baieti etc.

| DonAnonymius a răspuns:

Vatea-ascunselea
Ratele si vanatorii
Celelalte sporturi( baschet, golf, rugby etc etc)
Ochi albastrii
Flori, fete sau baieti, melodii sau cantareti

Răspuns utilizator avertizat
| blue95 a răspuns:

-flori fete si baieti
-ascunselea
-mersul cu role
-bicicleta
-volei
-handbal
-soritul corzii
-ratele si vanatorii
-basket
-sunt chiar multe...

| Tiffany89 a răspuns:

Pai sunt multe.:P
volei, steagul vezi pe http://www.jucarii.wikiteam.ro/jocuri_pentru_copii_steagul.php

| Diana498 a răspuns:

Twister, frisbee, voley, hanbal, tenis, badminton...

| Fragile a răspuns:

Handbal, Tenis, Baschet, Betminton, Ascunselea, Ratele si vanatorii, Tara-tara vrem ostasi, Al treilea fuge. Daca ai vreo nelamurire sau nu stii cum se joaca poti sa intrebi adica atunci cand adaugi detalii despre intrebare, iar eu voi fi bucuroasa sa-ti raspund!
Sper sa te ajute!kiss

| Ovy81 a răspuns:

"Steagul"-se joaca in 2 echipe, in aer liber si pe un teren suficient de mare pentru ca cele doua echipe sa aiba loc sa alerge. Reguli de joc:
Fiecare echipa are un teren delimitat si un steag (care poate fi facut din hartie, material sau plastic). Fiecare echipa incearca sa ascunda steagul pe terenul lor, fara a fi vazuti de cealalta echipa.
Fiecare echipa poate trimite spioni care sa incerce sa vada unde vor ascunde ceilalti steagul. La randul lor, copiii din echipa adversa vor trimite cate un copil care sa prinda spionii sau sa ii alunge inapoi pe teritoriul lor. Spionii prinsi vor fi tinuti captivi vor putea fi eliberati numai daca sunt "rapiti" de un coechipier si dusi inapoi pe terenul propriu.
Dupa ce steagurile sunt ascunse, fiecare echipa incearca sa gaseasca steagul celeilalte echipe. Primii care gasesc steagul castiga.

| Kaya_1133 a răspuns:

Baschet, volei, ratele si vanatorii, v-ati ascunselea, sotron, badminton etc

| VadPorci a răspuns:

Badminton, frunza, elasticu, fate-a ascunselea, ratele si vanatorii, sotron si multe altele

| PaulW a răspuns:

-Handball
-Volei
-Tenis
-Tupu
-Golf
-Inot happy ma bucur ca ti-am fost de ajutorhappy

| EU1139 a răspuns:

Volei, hambal baschet

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, Oana! Jocuri in aer liber sunt nelimitate. Totul depinde de varsta, numarul de persoane, conditie fizica...trebuie sa fi mai concreta! totusi ar fi> tenis, inot, role, bicicleta, saritul corzii, badminton, sotron... cele mai cunoscute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-voleisunt multe...de ex:
JOCURI CU MINGEA :
-ratzele si vanatorii [doi sunt vanatori pe margini, iar restul in mijloc ratze si trebuie nimerite]
-mata [ o persoana sta in mijloc, iar restul trebuie sa arunce mingea de la unul la altul fara ca mata sa prinda]
-tzarile [ fiecare persoana isi alege o tara, si se arunca mingea in sus de catre o persoana si se striga o tara din cele din joc.Persoana care isi aude numele trebuie sa prinda mingea si la fel sa strige o tara din joc. E distractiv pentru ca trebuie sa retii tzarile]
JOCURI IN Fata BLOCULUI...SAU ORIUNDE
-atinsea
-" va`ti ascunselea?"
ALTE JOCURI
-tenis cu rachete, palete
-saritul coarda
Ar mai fi multe... dar sper sa-ti fie de folos ce ti-am scris. Distractie placuta! Fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu, de ex.baschet,prinselea si fatea scunselea

| Lu4ifer a răspuns:

Babenton de exemplu, dac sunteti mai multi si un volley in cerc, de ce nu si simple jocuri din copilarie sunt amuzante doar

| Camil_1944 a răspuns:

Eu joc tenis cu prietenii, mi se pare foarte distractiv chiar daca niciunul nu prea ne pricepem