| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma poate ajuta, imi spuneti va rog ce inseamna acest proverb"nu sa graiesti, ci cum sa graiesti sa te silesti a invata ". cine ma ajuta ii dau funda promit.happy

Răspuns Câştigător
| xDoiObrăjori a răspuns:

Heloow anytaa! M-am interesat si sper sa te ajut!

Ideea este ca si un papagal poate sa invete sa vorbeasca, dar nu gandeste ceea ce spune.
Nu e de ajuns sa stii sa articulezi sunete, sa pronunti cuvinte. Trebuie sa exprimi idei, pareri coerente si, daca se poate, inteligente.
Si dac acrezi ca merit, da-mi te rooog fundita!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Nu sa vorbesti - doar de dragul de a vorbi( ca un papagal), mult si fara rost, spurcat, de rau...), ci cum sa vorbesti sa te silesti a invata - aici se refera la modul de exprimare, sa inveti cum sa vorbesti,sa iti dai toata silina(sa fii calculat in cuvinte,sa vb frumos ca un bun crestin). Cred ca proverbul este extras din biblie, nu stiu sigur, oricum are o tema religioasa. Interesant! Poate explicatia mea este desul de rudimentara(scuze pentru asta) big grin Cred ca un pofesor de religie, preot...te-ar lamuri mai bine! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am "papat" cateva litere. big grin sunt si eu om laughing scuze

| StepHanieEe a răspuns:

Inlocuieste unele cuvinte cu sinonime ale lor happyadica"nu sa vorbesti, ci sa vorbesti sa te straduiesti a invata"nu stiu daca esti bine, dar asta e parerea mea.

| vladutcristian24 a răspuns:

Nu sa vorbesti a grai inseamna a vorbi sunt sinonime funda pls

| anonim_4396 explică (pentru vladutcristian24):

Pai nu mai pot da inca o funda