| lolita24 a întrebat:

cine stie cum se numesc tablitele alea pe care scrie tot alfabetul, cu yes si no? si cu paharul. stiti, cineva intreaba ceva si paharul se duce pe anumite litere, (pentru cei care stiu ce-i aia si cum se numeste) imi puteti spune cum se numeste, si ce-i aia, detalii despre tabla. La ce se foloseste. Stiu ca la chestii de groaza, da... vreau chestii in amanunt. Funda celui cu detalii si cu numele!
big grin

Răspuns Câştigător
| amfibianx a răspuns:

Se numeste tabla "OUIJA"!
O persoana (sau mai multe persoane) pune degetul pe o mica planseta, lupa, sau alt obiect asemanator, si dupa cateva minute de concentrare, acesta se va misca spre o litera a alfabetului, apoi alta, in acest fel formandu-se un mesaj. Se presupune ca miscarea plansetei este indusa de un spirit aflat in incaperea unde se desfasoare experimentul. Din acest motiv, aceasta metoda mai degraba tine de spiritism decat de divinatie. Nu oricine poate face ca planseta sa se miste, persoana ce face acest lucru trebuind sa aiba calitati de medium.La aceasta intrebare sunt mai multe raspunsuri. Poate fi vorba despre spiritul unei persoane decedate, ce ajuta alti oameni (un spirit "bun"). Poate fi insa vorba si despre o entitate malefica, deci un spirit "rau". Alte variante mai sunt contactarea unei persoane vii, dar al carui spirit se afla in afara corpului fizic (cineva care face o calatorie in astral), sau o persoana decedata, dar care nu stie acest lucru. Dupa cum vezi, faptul ca iei contact cu un spirit nu este lipsit de pericole, pentru ca nu intotdeauna cel aflat in partea cealalta este cineva ce doreste sa ajute, de multe ori fiind invers.

12 răspunsuri:
| lolita24 explică:

Scuza-ma ca te intreb, tu de unde stii asta? ai asa ceva?

| amfibianx a răspuns (pentru lolita24):

Da...am aflat acum 2 ani ca am puteri de medium(adica pot vorbi cu spiritele) asa ca mi-am luat tabla OUIJA si multe carti despre reincarnare si despre paranormal.Cateodata cand vorbesc cu spiritele incep sa desenez ceea ce ma fac ele sa desenez.

| amfibianx a răspuns (pentru lolita24):

Uneori nu ma simt prea bine, simt ca sunt privit din toate partile.Chiar si la scoala imi vine sa tip "Pleaca de aici, nu te mai uita la mine!", dar imi este frica sa nu ma creada nebun ceilalti colegi sau profesorii.Asa as fi fost trimis la un spital de nebuni.

| amfibianx a răspuns (pentru lolita24):

Daca vrei sa iti cumperi sa stii ca este foarte scumpa! Eu am cumparat-o cu 500 lei (noi)! Parintii nu au fost de acord prima data, dar...mi-au luat-o.

| lolita24 explică:

Hmm...tu te uiti la fenomene stranii, vinerea, de la 22:00? Eu acolo am vazut o tabla din aia prima data. Acum ma uit in fiecare vineri. Desi tremur de frica cate o data, tot ma uit. Si apropo. te inteleg cu urmaritul ala. Si eu am senzatia aproape mereu in anumite locuri in care merg, ca ma urmareste cineva.Ce parere ai despre asta? De exemplu: mereu cand merg in casa la o ruda de mea, se intampla chestii super ciudate acolo. E o forta misterioasa si rea. Vrea sa ma omoare. Jucam vara trecuta un rol care l-am vazut la un joc: faceam o miscare cu pumnalul rudei mele. Atunci nu stiu cum s-a intamplat dar mi-am scapat cutitul brusc in dreptul piciorului meu. Noroc ca l-am ferit ca ramaneam cu el taiat. Desi nu era nimeni in casa, tot timpul cand mergeam acolo, simteam pe cineva in spatele meu. Care ma privea insistent.Dar simteam ca acel cineva, nu ma vrea deloc in acea casa si trebuia sa plec! Insa eu simteam ca omul nevazut e familiar! Nu-mi era frica de el! Stateam acolo si pur si simplu comunicam prin el asa: (ruda mea are porumbei) daca ai legatura cu mine sa zboare porumbeii. Si au zburat! In clipa aceea am simtit ca mai muti oameni ma inconjoara. Aaaa... am uitat, atunci cand jucam acel rol, am simtit pe cineva si voiam sa-l lovesc! dadem cu cutitul prin casa! iar cand am dat pe langa canapea, am scapat cutitul brusc! atunci mi-am dat seama ca cineva statea pe canapea! ce parere ai? poti sa ma ajuti sa aflu ce e acolo, si ce vrea de la mine?

| amfibianx a răspuns (pentru lolita24):

Desigur,eu cred ca trebuie sa apelezi la un medium experimentat...eu sunt doar un incepator.Mai trebuie sa ma documentez si sa ma concentrez pentru a fi pe deplin un medium.

| lolita24 explică (pentru amfibianx):

Pai...tu cati ani ai de esti medium?

| lolita24 explică (pentru amfibianx):

Aaa...si am uitat, unde pot gasi un medium?

| amfibianx a răspuns (pentru lolita24):

13...si incearca sa vorbesti cu Nina Petre.

| lolita24 explică (pentru amfibianx):

Aha...pai inseamna ca-s cu 3 ani mai mica ca tine.Nina petre...o sa incerc sa dau de ea. Pentru ca casa unei rude(cea de care ti-am povestit) devine din ce in ce mai infioratoare. Am facut o filmare cu telefonul acolo. Si vedeam niste chestii care se mutau dintr-on parte in alta la geam. Niste umbre micute.Ruda mea are un fel de clopot mare care daca invarti in jurul lui o bucatica de lemn tiuie. Eii, am folosit chestia aia in timp ce filmam.Umbrele stateau nemiscate la geam cat tiuia clopotul iar dupa ce am spus ca-l pun la loc (si chiar asta am facut). S-au miscat umbrele. Au plecat, si au mai ramas doua mai maricele.
Ma sperie casa aia. Si plus ca nu ti-am zis, casa rudei e in curte cu mine...ieri s-a intamplat chestia cu umbrele.

| lolita24 explică (pentru amfibianx):

A,si...daca iau legatura cu Nina Petre imi ia bani? As vrea sa iau legatura cu ea pe mes si ma tem sa nu ma rada de bani numai daca-i las un mesaj si vb cu ea. As vrea sa-i spun despre caz si sa vad ce-mi zice. Tu mai ai experienta, deci ...imi ia bani daca vb cu ea pe mes?

| lolita24 explică (pentru amfibianx):

Bai.eu as vrea sa vb cu ea insa, daca o contactez pe mes si vb, oare imi ia bani? As vrea sa-i spun despre intamplarea petrecuta si sa vad ce-mi spune insa mi-e frica ca-mi ia bani numai de la o convorbire cu ea pe mes.Tu ce zici, asa dupa tine? Sau daca stii cumva.