| Emmeii a întrebat:

Cu ce aş putea dezinfecta tastatura şi mouse-ul?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Spirt sau pronto.

| Esperança a răspuns:

Pui putin spirt pe o vata sau carpa si dai usor pe mouse si pe tastatura, eu asa fac. si displayul il sterg cu parfum

| GenetiX a răspuns:

Vrei profesional? Atunci se procedeaza asa:
1. folosire spray cu aer comprimat pentru indepartarea prafului si altor reziduri de sub taste.
2. Alcool izopropilic aplicat generos cu un tifon curat.
3. Stergerea urgenta cu unui material de bumbac.

Nota: nu doar dezinfectate dar ca nou.

| WR104 a răspuns:

Da pentru ce vrei sa o dezinfectezi? Nu il mai folosesti sau il vinzi? daac in dezinfectezi acum si peste 5 minute te pui sa tastezi nu ai facut nimic. Spalate mai des pe maini si o sa fie ok. Poti sterge tastatura si cu apa nu numai cu spirt.Eu folosesc calc de multi ani si numai cu apa sterg tot de la display la tastatura si mouse-ul fara nici ce-a mai mica problema si fara sa deconectez sau sa sting calc.dar daca esti dobitoc normal ca o sa faci prostii si cu spirt si parfum sau alte aberati ce am vazut mai sus.

| username_5501 a răspuns:

Spirt pus pe o vata si dai pe ea.

| nevermint a răspuns:

Spirt, alcool (nu cu parfurm, diluant, spray) o bucata de bumbac. deconecteaza inainte tastatura si mouseul de la unitate. Pentru tastatura normala poti sa scoti si tastele sa cureti (apasa pe marginea tastei api cu un deget tragi usor in sens invers - ai grija sunt niste resorturi pe acolo) daca intra alcool sau spirt inauntru nu e nici o problema. Nu folosi in exces, nu insista pe scrisul de pe taste - asta e varianta ce imi ieftina). mrgi la magazin de componente si ceri servetele pentru curatat tastatura, ecran, mouse.

| demicsabi a răspuns:

Sunt asa zis servetele, poate nu-s f ieftine, dar nici scumpe, de la orice magazin de calculatoare (cu altele de acasa nu e prea bine cas lipicioase, si repede se pune napoi mizeria)