| DevidALex a întrebat:

Buna,Cum se observa "dilatarea pupilelor" Sau cum o recunoastem,Ca sa intelegeti la ce ma refer,Se spune ca cica cand "vrem" ceva,si ne uitam la acel obiect,sau persoana,ni se dilateaza pupilele,Demult am avut aceasta curiozitate sa aflu "cum se dilateaza pupilele si cum ar trebui sa arate" Niciodata nu am primit un raspuns concret.
Deci,aveti vreo idee? Din cate stiu,pupila este acel orificiu negru, deci el se mareste mai mare si este mult mai vizibila? Multumesc Anticipat!

3 răspunsuri:
| Osirius a răspuns:

"Se spune ca X sau Y" sunt tampenii.
Da, pupila e cercul ala mic si negru din centrul ochilui. Ea se dilateaza (se mareste) atunci cand te droghezi sau consumi foarte mult alchool sau chiar atunci cand intri de la lumina la intuneric. Cel mai bine se observa la pisici, ziua pe lumina multa au pupila lunga si ingusta iar seara/noaptea au pupila mare, aproape perfect rotunda pentru a intra cat mai multa lumina prin ea.

| DevidALex explică (pentru Osirius):

Era doar o remarca sa ma fac inteles,un exemplu,bineinteles ca nu inseamna ca e adevarat ce zice cutare si cutarica,Dar faptul ca ele se maresc cand iti doresti ceva foarte mult,e cat se poate de adevarat,la fel precum consumurile de droguri,de la lumina la intuneric,si cred ca si cand esti obosit se dilata, ideea era, felul in care se maresc ele era ceea ce ma intereseaza, raspunusul tau e ceea ce cautam, Mersi!

| SweetAl3x a răspuns:

Cum sa nu stii care e pupila?
http://jurnalul.ro/......97832.html