| SimonneBX a întrebat:

Bunabig grin, acum cateva minute am iesit pe balcon si se vedeau pe cer cateva lumini zburatoare pe cer. Eu am crezut ca sunt elicoptere dar tata a zis ca sunt lampioane chinezesti. Ideea mi-a suras, am cautat pe internet si ma indoiesc ca pot construi unul. Aveti alte idei ce pot face din hartie si sa le dau drumul sa zboare? Nu neaparat cu flacara dar nici avioane de hartie. Ceva mai ingenios big grin. Multumesc anticipat si funda

3 răspunsuri:
| Archangells a răspuns:

Pai alea zboara datorita lumanarii ce arde si incalzeste aerul. densitatea mai mica ce se creeaza sub hartie invinge densitatea mai mare a aerului rece, si se ridica in aer. ai grija daca faci din astea, sa nu le dai drumul in oras sa aprinzi ceva poatelaughing du-te pe langa vila lui Basescu sau Boc, macar asa faci un bine tariilaughing in schimb, ai putea face sa zboare baloane cu heliu. sa legi un led de bricheta aprins de un balon cu heliu si sa te uiti cum se ridica.winking faceam din astea cand eram mai mic

| Simi_6065 a răspuns:

Si mie mi-ar placea sa fac unul si mersi de idee big grin. Acum in legatura cu altceva nou, poti sa umflii o punga de plastic si s-o legi iar inauntru sa pui un mesaj. E singurul lucru care mi-a venit in mintehappy

| Lanterne_Sky_1982 a răspuns:

Vezi pe http://www.sky-lanterne.ro - avem cele mai mici preturi la lampioane zburatoare si decorative