| devilish a întrebat:

despre ce este vorba in death note? vreau multe detalii.Multumesc

Răspuns Câştigător
| ĄĿiŒ a răspuns:

Yagami Light este un student as care are cele mai bune recomandari, dar care este foarte plictisit. Intr-o buna zi acesta gaseste un caiet, Death Note: apartinand taramului Zeilor Mortii a carui putere era de a ucide oameni in orice mod isi doarea acesta. Cu acest caiet in posesia sa Ligh se hotaraste sa-si creeze propria lume fara crima si criminali, dar cand ucigasii incep sa cada unul cate unul renumitul detectiv L este trimsi sa-l gasesca pe infaptuitorul acestor crime. GENRES: Mystery, Drama, Supernatural, Police, Psychological, Thriller

Sper ca iti este de foloshappy

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| byoana a răspuns:

Death Note (デスノート, Desu Nōto?) este o serie manga şi anime, din care s-au inspirat şi două filme artistice cu acelaşi nume, care gravitează în jurul unui carnet aparent obişnuit, dar care are puterea de a omorî pe oricine al cărui nume este scris în acesta. El intră, dintr-o întîmplare, în posesia unui tînăr deziluzionat din Japonia, Yagami Light, care decide că îi este menit să salveze lumea de elementele sale negative cu ajutorul puterii carnetului.

Death Note: Director's Cut: Final Conclusion după numele original, este un episod special din Death Note ce a fost difuzat iniţial în data de 31 august, 2007 care durează două ore şi realizează în acest interval un rezumat al anime-ului şi întîmplările prin care a trecut Light, prin viziunea lui Ryuk. Începutul este plasat, asemenea anime-ului, în lumea Shinigamilor, însă de data aceasta după întîmplările ce l-au implicat pe Ryuk. Astfel, un shinigami tînăr şi curios şi cu acelaşi chef de viaţă debordant ca a lui Ryuk îl caută pe acesta din urmă deoarece ajunseseră la el informaţii despre întîmplările prin care a trecut în lumea umană. Găsindu-l în cele din urmă, ni se prezintă un Ryuk aparent mai bătrîn, care este pregătit să-i ţină poveţi curiosului său fan. Începe prin a spune că oamenii prin sinea lor sînt plictisitori, însă unul anume, Light, care a dorit să-şi realizeze cu ajutorul Death Note-ului un statut de zeitate a fost destul de interesant. Astfel, începe povestea, cu scene concentrate şi uneori săriri peste unele aspecte ale poveştii, cît şi dezvoltarea uneori necronologică a evenimentelor şi introducerea unor scene noi, neprezente în anime