| MaDrogezCuPepsiCola a întrebat:

imi puteti spune va rog ce inseamna cuvantul "a contempla"? (fara linckuri!)

Răspuns Câştigător
| FlorentinaM a răspuns:

A privi indelung, meditativ cu admiratie si cu emotie

5 răspunsuri:
| Girldxx a răspuns:

A cugeta; a medita; a reflecta; a chibzui happy

| Delicate a răspuns:

CONTEMPLÁ, contémplu, vb. I. Tranz. și refl. A (se) privi îndelung, meditativ, cu admirație și cu emoție. - Din fr. contempler, lat. contemplari.

Sursa : DEX '98

CONTEMPLÁ vb. I. tr., refl. a (se) privi îndelung, meditativ, cu admirație și emoție. II. intr. a medita, a reflecta. (< fr contempler, lat. contemplare)

Sursa : neoficial

contemplá vb., ind. prez. 3 sg. și pl. contémplă

Sursa : ortografic

A CONTEMPLÁ contémplu 1. tranz. (viața, natura etc.) A privi lung și cu admirație. 2. intranz. A gândi mult și profund (asupra unui lucru); a cugeta; a medita; a reflecta; a chibzui. /contempler, lat. contemplari

Sursa : NODEX

CONTEMPLÁ vb. I. tr., refl. A (se) privi lung (admirativ sau cu emoție). [P.i. contémplu. / < fr. contempler, cf. lat. contemplare].

Sursa : neologisme

| ioanionel a răspuns:

A privi pasiv, indelung si admirativ sau uneori are sensul de : a medita, a cugeta.

| Radaa a răspuns:

A CONTEMPLA. A privi lung și cu admirație. A gândi mult și profund (asupra unui lucru); a cugeta; a medita; a reflecta; a chibzui.

| angel_2962 a răspuns:

A contempla : a analiza ceva cu privirea, a privi in delung, a privi cu admiratie, a privi cu emotie