| Alexandrutssa a întrebat:

Iubitului meu i.a iesit un herpes la buza...sii ne.am sarutat normall... Poate sa-mi iasa si miee unul? Daca Doamne Fereste imi iese si mie unul cum scap de el intr.un mod rapid?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Depinde de imunitatea corpului tau. Candva si prietenul meu ii aparuse un herpes pe buza si m-am sarutat, la fel am stat cu grija sa nu-mi apara, dar am vazut chiar deloc.
Daca iti apare, la farmacie gasesti destule produse pentru vindecarea lui.

| Mareacluj a răspuns:

Il poti lua doar daca la momentul cand te-ai sarutat el il avea activ, adica daca se vedea. Herpesul nu se poate lua daca nu e activ la acel moment. Cine are herpes, il are toata viata, chiar daca nu e activ decat uneori. Insa chiar daca l-ai luat este posibil sa nu se manifeste niciodata. In orice caz, herpesul nu se vindeca si se activeaza din diferite cauze, inclusiv stres. Prima manifestare e mai urata, adica dureaza mai mult si e mai dureroasa, celelalte mai slabe ca intensitate. Sunt o serie de alifii in farmacii care reduc durata si simptomele.

| CrazzzyA a răspuns:

Din cate stiu herpesul se poate lua prin sarut, deci e posibil sa-ti iasa si tie. In caz de iti iasa, poti sa mergi la farmacie sa intrebi de ceva crema care sa-l vindece.

| Bossmen a răspuns:

Da te afecteaza si poti scapa de el dar cand imunitatea ta e scazuta s-ar putea sa reapara.