| AndreeaNustiu a întrebat:

Buna,mi-a trecut prin minte sa ma apuc sa fac exercitii la matematica din culegere,dar nu mai stiu o formula,si nu o gasesc in culegere, daca ma puteti ajuta.
unul dintre ex. e asa |200-x|+|199-x|+...+|2-x|+|1-x|daca 100 < sau egal + < sau egal 101.
Care este formula si daca imi puteti da ca exemplu pe acest exercitiu.

o sa dau funda celui mai explicit.

1 răspuns:
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

E egal cu Epsilon (de la suma) de 1 la 200 minus la 200 ori X. Formula aplicata sumei o gasesti pe net, dar daca vrei spoilere, in acest caz e 200x201 / 2 = 20100; deci X = 100.5