| danutzw a întrebat:

BUNA! Opera lirica este poezia sau textul? funda primului raspuns!

Răspuns Câştigător
| LittleEvil666 a răspuns:

Genul liric cuprinde operele literare în care sunt exprimate direct (spre deosebire de genul epic) gândurile, ideile și sentimentele autorului prin intermediul eului liric.
Aici se incadreaza:
Poezia
Elegia
Oda
Pastelul
Meditația (filozofică)
Satira
Pamfletul
Sonetul
Rondelul
Gazelul
Romanța
Imnul

| introduaicinumele a răspuns (pentru LittleEvil666):

Iti era mai usor sa zici pur si simplu: opera lirica este si cea in versuri, si cea text, doar ca spre deosebire de epic, prezinta sentimente... happy
Dar iti apreciez raspunsul.

| LittleEvil666 a răspuns (pentru introduaicinumele):

Tot scriam la romama tema laughing i-am dat ce scria la mine in caiet laughing

3 răspunsuri:
| Furny a răspuns:

E poezie