| Bitzy a întrebat:

Povestea "Laleaua neagra" de Alexandre Dumas este insipirata de o intamplare reala? Numele lalelelor(Jeanne, Baerle, Corneille etc.) sau speciile sunt reale? Chiar prin acest fel laleaua neagra a fost descoperita? Multumesc anticipat!happy

1 răspuns:
| Cristea a răspuns:

Bai eu sincer nu cred. Am citit si eu cartea si multe din cartile lui Alexandre Dumas dar din cate stiu majoritatea scrierilor acestui autor sunt fictionale. Oricum foarte tari toate cartile.