| Dana a întrebat:

Puteti sa imi dati si mie formula chimica pentru "piatra vanata"? Si pentru restul denumirilor,gen:sare, var stins etc.
Ms mult! Funda♥

Răspuns Câştigător
| iMoniq a răspuns:

Pentru piatra vanata : piatra vanata este o sare a cuprului, adica sulfatul de cupru: CuSO4.
Formula prin care obtii asa ceva este o reactie de oxidare a cuprului (sau a oxidului de cupru) cu acidul sulfuric, iar formula propriu-zisa este:
CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O.

Pentru sare : Clorura de sodiu [Na Cl]

Pentru var stins : Hidroxidul de calciu este cunoscut si sub numele de var stins. Acesta este o pulbere alba si se obtine in urma reactiei dintre varul nestins, oxidul de calciu, si apa.
Formula chimica: Ca(OH)2
Se obtine prin reactia oxidului de calciu cu apa.
CaO + H2O --> Ca(OH)2
* Reactiile hidroxidului de calciu cu acizii, oxizii si sarurile.
1. Reactia de neutralizare. [cu acizii]
Ca(OH)2 + 2HCl = CaCl2 + 2H2O
2. Reactia de tulburare a apei de var
Ca(OH)2 + CO2 = CaCO3 [ sageata in jos ] + H2O
3. Reactia de obtinere a bazelor insolubile
Ca(OH)2 + CuSO4 = Cu(OH)2 [ sageata in jos ] + CaSO4
Ca(OH)2 + FeSO4 = Fe(OH)2 [ sageata in jos ] + CaSO4
3Ca(OH)2 + 2FeCl3 = 2Fe(OH)3 [ sageata in jos ] + 3CaCl2
Pentru acid fosforos : H3PO3 e acidul fosforos care de fapt e un oxoacid. H3PO4 e acidul fosforic
Pentru soda caustica : Hidroxidul de sodiu, cunoscut și drept sodă caustică sau leșie, are formula chimică NaOH. Ca formă de agregare este un corp solid, higroscopic, de culoare albă.
Soda este o bază tare (pH=14 la c=1 mol/l), se dizolvă ușor în apă cu degajare de căldură.
Funda?happy

5 răspunsuri:
| georgiana967 a răspuns:

Piatra vanata:
CuSO4 -sulfat de cupru
Var stins:
CaO-Oxid de calciu
Sare:
NaCl-clorura de sodiu
Daca mai vrei si la altele lasa un comentariu cu numele lorbig grin

| ApaMineralaAcidulata a răspuns:

Sare NaCl, piatra vanata CuSO4, var nestins CaO laughing

| Dana explică (pentru iMoniq):

Mersi mult :*

| Dana explică (pentru georgiana967):

Mersi:*

| Mustafa_Indira_1998 a răspuns:

Carbonat de calciu(calcar, marmura)=>CaCO3. Hidroxid de calciu(var stins, apa de var, lapte de var). =Ca(OH)2 Oxid de calciu(var nestins)=CaO. Clorura de sodiu(sare de bucatarie, sare gema)=NaCl. Soda caustica= NaOH. Amoniac=NH3. Gruparea amoniu =(NH4) si are valenta 1. Gaz metan=CH4. Sulfat de amoniu (Gruoparea sulfat se trece in fata amoniului deci => (NH4)2SO4 Piatra vanata =CuSO4