| MaraMarutza a întrebat:

Ma puteti ajuta cu ceva? spuneti-mi va rog denumirea populara si stiintifica pentru oxidul de fier, oxidul de zing si pentru piatra vanata pe langa denumire as vrea si formula chimica proprietati fizice stare de agregare culoare solubila sau insolubila culoare masa si densitate si daca se poate si calculul chimic dar nu e neaparat fundita pentru cel mai rapid si complet raspuns big grinbig grinbig grin

Răspuns Câştigător
| solumaam a răspuns:

Oxidul feric (Fe2O3) este cel mai comun oxid al fierului si se gaseste in natura sub forma de minereu de fier numit hematina.
Oxidul de zinc (ZnO)
Sulfatul de cupru (CuSO4 ), cunoscut şi sub numele de piatră vânătă este o sare a cuprului.
Daca nu te multumeste raspunsul meu atunci cauta pe google ca este simplu si vei gasi zeci de pagini!

1 răspuns:
| MaraMarutza explică:

Am cautat si nu gasesesc ce imi trebuie dar mersi oricum