| Catafu a întrebat:

Imi ziceti si mie va rog fomula chimica pentru piatra vanata. plzz

Răspuns Câştigător
| LauraSpataru a răspuns:

Piatra vanata este o sare a cuprului, adica sulfatul de cupru: CuSO4.
Formula prin care obtii asa ceva este o reactie de oxidare a cuprului (sau a oxidului de cupru) cu acidul sulfuric, iar formula propriu-zisa este:
CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O.
In industrie se obtine prin tratarea cuprului cu acid sulfuric diluat in prezenta de aer. E o metoda mai avatajoasa pentru ca se face economie de acid sulfuric.

Bafta mai departe!

2 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Formula chimica:CuSO4

| DeeDee28 a răspuns:

Formula este Cu (SO4)