| majestic a întrebat:

Buna seara, as avea nevoie de putin ajutor daca aveti timp!
As dori in 10-15 randuri un interviu imaginar intre voi si Ion Creanga cu privire la "Amintiri din copilarie".

Dau funda+vot!

Răspuns Câştigător
| MeLLa_2137 a răspuns:

Buna!
Deci sa incepemlaughingNu stiu daca o sa fie totul corect dar macar am incercat.Mai adaugi tu ceva pe acolowinking
Eu pun doar intrebari si raspunsuri, poate iti mai vin si tie ceva idei.
1.De ce ati scris cartea?->pentru ca asta a fost dorinta mea de mic, si am vrut sa mai vad si alte fete care zambesc dupa ce imi citesc cartea.
2.Ce nazbatie ati facut si v'a parut rau dupa?->pai mai toate nazbatiile pe care le'am facut m'au facut sa imi para rau, desi am fost constient ca o sa se intample ceva rau dupa nu mi-a pasat, asa am fost eu un ''copil'' nazdravan.
3.De ce cartea se numeste ''amintiri din copilarie''?->pai asa o sa inteleaga toti despre ce este vorba, este clar ''amintiri din copilarie'' sunt lucruri pe care le'am facut in copilarie.
4.Presupun ca ati facut mai multe nazbatii in copilarie, de ce ati ales doar aceste intamplari[prezentate in cele 4 capitole]?->mi s'au parut mie mai interesante si amuzante si nu doar atat, dar m'au reprezentat.
5. Daca ati putea ati da timpul inapoi si sa mai fiti o data copil?->desigur,cine nu si'ar dori aceasta chestie? chiar imi este dor de toti tovarasii mei din copilarie cu care faceam mai mereu nazbatii si de scoala noastra veche.

Cam asta e,nu cred ca este bine, alte idei nu amlaughing
Sper ca macar sa iti fie de foloswinking
Sa mai adaugi u pe acolo ceva, te descurci tuwinkingSi nu uita semnele de punctuatiebig grinLinia de dialog si toate aleawinking...
Bafta:*
Funda?>big grin

3 răspunsuri:
| MeLLa_2137 a răspuns:

Nu ai pentru ce, cand pot te ajut cu mare placerewinking
Si eu iti mersi pentru funda; x

| DanteH2SO4 a răspuns:

Dante: Inainte de toate as vrea sa te intreb ce era in mintea ta cand il lasa-i pe fratito in voia sortii si fugeai la scaldat?
Creanga: Eram doar un copil...
Dante: Si de la inceput vreau sa lamurim un lucru crucial in discutia noastra...
Creanga: Spune.
Dante: Crezi ca existenta antimanteriei influenteaza cu ceva imbinarea atomilor de materie?
Creanga:...
Dante: Bun ca acum e totul lamurit, vreau sa te intreb ce simteai cand Eminescu spunea una din poezile lui idioate?
Creanga: Nu stiu, nu cunosc, nu pricep, nu ma intereseaza
Dante: Consideri ca "Amintiri din copilarie" face parte din literatura fantasy si ar trbuii sa consider ca esti mai delegrat decat Darren Shan?
Creanga: Nu... de fapt, este un roman autobiografic...
Dante: Si inainte sa termin vreau sa te intrebare daca stii cine e Celimena, ca de 5 ore incerc sa aflu?
Creanga:Nu stiu, nu cunosc, nu pricep, nu ma intereseaza

| majestic explică:

Mersi mult Alexandra!