| ことみ a întrebat:

Buna! Stie cineva ce inseamna cuvantul origami? Stiu ce este, doar ca nu stiu ce inseamna. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Resource a răspuns:

Denumirea provine de la cuvintele japoneze "ori", care înseamnă "a indoi" şi "kami" care înseamnă "hârtie".

20 răspunsuri:
| Tera a răspuns:

Arta împăturirii hârtiei este cunoscută sub numele de origami.

Denumirea provine de la cuvintele japoneze "ori", care înseamnă "a indoi" şi "kami" care înseamnă "hârtie".

| MasterOfDisaster a răspuns:

ORIGÁMI s. f. artă-joc a imaginației japoneze, preluată și adaptată și la noi în cadrul învățământului de cultură generală, constând în punerea în valoare a hârtiei prin plierea și tăierea acesteia pentru a obține diferite forme geometrice. (< jap. origami)

| papys44 a răspuns:

Origami (din japoneză 折り紙 origami, hârtie pliată)

| Lucrian a răspuns:

Origámi s. f. artă–joc a imaginaţiei japoneze, preluată şi adaptată şi la noi în cadrul învăţământului de cultură generală, constând în punerea în valoare a hârtiei prin plierea şi tăierea acesteia pentru a obţine diferite forme geometrice. (

| ღAncaღ a răspuns:

Origami= artă-joc a imaginaţiei japoneze, preluată şi adaptată şi la noi în cadrul învăţământului de cultură generală, constând în punerea în valoare a hârtiei prin plierea şi tăierea acesteia pentru a obţine diferite forme geometrice

| Gnicu a răspuns:

Origami, arta plierii hârtiei, este în mod tradiţional asociată culturii japoneze. Oricum, ea îşi are originile în China primului secol d.Ch., odată cu inventarea hârtiei. În trecut, origami servea unor scopuri practice în viaţa chineză, cum ar fi realizarea unor produse comerciale din hârtie îndoită: vase pentru flori, castroane sau cutii. După 500 de ani, călugării budişti au dus secretul hârtiei în Japonia.
Japonezii au adoptat repede hârtia, asimilând-o vieţii lor cotidiene şi folosind-o la început în arhitectură, pentru activităţile ceremoniale laice, ca şi în religia shintoistă. De fapt, cuvântul pentru hârtie, "kami", este sinonim cu "spirit" sau "zeu", iar formele de hârtie asociate cu ritualurile shintoiste au rămas neschimbate de-a lungul secolelor. Pătrate sau dreptunghiulare bucăti de hârtie erau îndoite în simbolice reprezentări ale spiritului divin şi agăţate la altare, ca obiecte de cult. Mai târziu, origami a pătruns şi în alte tipuri de ceremonii.

| medgirl a răspuns:

Origami este arta de a mototoli hirtia,ca in rezultat sa se primeasca ceva original,util si dragut, poti gasi pe net diferite obiecte confectionate prin intermediul artei prigami, sigur iti vor placea!

| Belgianu90 a răspuns:

Ii o arta japoneza sau chineza (obiecte sau animale facute din hartie)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poftim aicea un link la un site http://ro.wikipedia.org/wiki/Origami

origami=hartie pliata :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Artă-joc a imaginației japoneze, preluată și adaptată și la noi în cadrul învățământului de cultură generală, constând în punerea în valoare a hârtiei prin plierea și tăierea acesteia pentru a obține diferite forme geometrice. tongue

funda? tongue

| Sirhandra a răspuns:

ORIGÁMI s. f. artă-joc a imaginaţiei japoneze, preluată şi adaptată şi la noi în cadrul învăţământului de cultură generală, constând în punerea în valoare a hârtiei prin plierea şi tăierea acesteia pentru a obţine diferite forme geometrice. (< jap. origami)

| aNsweRsSolut1on a răspuns:

Cuvantul origami este derivat din "oru" si "kami" (oru=a indoi, kami=hartie)sper ca am ajutat

| aNsweRsSolut1on a răspuns:

Voi nu intelegeti ca a intrebat ce inseamna CUVANTUL origami? NU a intrebat ce REPREZINTA!

| florinnnn a răspuns:

Cuvantul origami inseamna culturi perfecte.

| danielle987 a răspuns:

Origami
=artă-joc a imaginaţiei japoneze, preluată şi adaptată şi la noi în cadrul învăţământului de cultură generală, constând în punerea în valoare a hârtiei prin plierea şi tăierea acesteia pentru a obţine diferite forme geometrice.

| dreamoutloud a răspuns:

O definitie scurta ar fi arta indoirii hartiei pentru a se realiza forme abstracte, animale, flori, modele geometrice complicate. Din punct de vedere etimologic, cuvantul s-a format din japonezele "oru" (a indoi, a plia) si "kami" (aprox. hartie), dar termenul a fost adoptat spre sfarsitul secolului XIX. Pana atunci aceasta arta a purtat numele orikata.

| xonia_4789 a răspuns:

Da arta chinezeasca

| ana_6888 a răspuns:

Buna! eu cred ca inseamna lucruri facuta din servetele sau hartie.Asa cred. Sper ca te-am ajutat

| ana_6888 a răspuns:

Buna! eu cred ca inseamna lucruri facuta din servetele sau hartie.Cred,sper ca te-am ajutat