| Quixoxop a întrebat:

Bună, TPU!

Am o mare problemă... Simt că am nevoie de sfaturile voastre într-o situaţie de genul, deoarece bănuiesc că aţi mai întâlnit-o și voi.

Bun, deci... Am comandat în perioada asta, fiind "blackfriday" niște teniși/adidași Newbalance de pe site-ul gootoc.com și am verificat de altfel, consultându-mă cu cineva apropiat dacă este un site de produse fake sau nu și am constatat că nu este. Astăzi mi-a venit comanda și din păcate, mărimea este mare, scrie 38, eu port 38, dar nu e mărimea mea oricum. Apoi am observat că de fapt nu sunt original. Prețul lor a fost de 200 de lei(fiind la "reducere")

Am încercat să îi sun, având în vedere că au pus la dispoziţie două numere de contact, dar a intrat căsuţa vocală. Pe mail nu au răspuns deocamdată și nici pe Facebook. Ce pot face? Precizez că pe site-ul lor a scris clar că pot returna orice produs în termen de 15 zile.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat tu ai specificat masura 38 si ei ti-au trimis 38, este problema ta ca nu stii ce masura ai!
Apoi, nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca nu sunt originali, odata ce ei spun ca sunt. Ai avut un specialist Newbalance in casa, care dupa verificare, poate confirma sau infirma asta?

In principiu, este problema ta, daca nu-ti cunosti masura de la picior, cerand una in loc de alta, ei ti-au trimis, ceea ce tu ai cerut!
In orice caz, acum am intrat pe site si am verificat cateva produse si brand-uri si nu am gasit nicaieri mentionandu-se ca incaltamintea eset orginala PUma, Nike sau Adidas, ceea ce spune clar, ca nu sunt de fapt originale ci imitatii, de aici si preturile atat de mici.

| Quixoxop explică (pentru Violleta2022):

Cum poți să spui că e probema mea că nu știu ce măsură port dacă eu port numărul 38 și ei au trimis o pereche care numai 38 nu e?! Nu înțeleg ce logică ai! Adică, nu ți s-a întâmplat niciodată ca o pereche de adidași să nu corespună cu mărimea ta, dar totuși mărimea ta să fie specificată pe ei? În ce secol trăim? Mi se pare că ataci nefondat la adresa mea. Scuză-mă, dar eu n-am cerut atacatori, ci sfătuitori. Se pare că încurci cei doi termeni. Prețurile erau atât de mici, pentru că au fost în perioada blackfriday. Nu a cerut nimeni o mărime greșită. AM CERUT 38 PENTRU CĂ ATÂT PORT ȘI AM PRIMIT 38, DAR E MARE! Prefer să mă opresc aici, decât să mai continui. Mulțumesc pentru răspunsul tău care n-a ajutat la nimic. Zi bună.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic sa nu trimiti nimic pana nu iei legatura cu ei ca risti sa ramai si fara adidasi si fara bani. Daca chiar nu-ti vin fa-i cadou sau incearca sa-i vinzi, eu nu cred ca mai ai sanse sa dai de aia. Ai putea incerca sa le faci reclamatie, macar pe Facebook sa stie lumea sa nu cumpere

| maria2231 a răspuns:

Bună! Și eu am cumpărat de curâd de pe Gootoc.com și mi s-au părut foarte ok produsele. A fost nevoie să schimb tot o pereche de NB (https://www.gootoc.com/produse/pantofi-sport-nb-574-rosu-140) pentru că i-am luat cadou și nu am nimerit numărul și am comunicat foarte bine cu cei de la Gootoc.com.

Mie mi s-au părut foarte serioși. Poate ai reușit și tu să iei legătura cu ei între timp.