| Blu3Li0n a întrebat:

Am și eu o curiozitate. Am revăzut serialul Disney "Evermoor" (pentru cei care îl știu) și chiar sunt trist că nu au continuat cu serialul, dar asta e. Întrebarea mea e alta însă: Ce este o everină? Mă refer dacă există o referire a acesteia în mitologie, sau dacă au existat asemenea ființe numite everine ( ori a fost doar pentru serial acest termen, concept). Știu ce este datorită serialului, însă voiam să știu dacă au existat în trecut sau au purtat asemenea denumiri.

2 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Cred ca e ceva inventat de catre cel care a scris scenariul/povestea.

| Syrten a răspuns:

E o referință pentru clarvăzătoare, adică pe vremuri se zicea că pot vedea viitorul, dar nu și schimba