| Valentina_Ionela_1992 a întrebat:

Buna,TPU! Ce as putea vizita in Bucuresti in perioada asta cand e mai frig?

1 răspuns:
| QElenaBoghiu a răspuns:

Parcul Herastrau
Parcul imens din nordul Capitalei este unul din locurile preferate de bucuresteni atunci cand isi doresc cateva ore de liniste si relaxare. Amenajat pe o suprafata totala de 110 hectare acoperite in mare parte de Lacul Herastrau (74 hectare), parcul a fost dintotdeauna o zona de promenada cu staif, decorata si frumos amenajata, indiferent de anotimp. Vegetatia bogata formata din salcii pletoase, tei, artari, frasini si plopi, Gradina Japoneza, plantele de diferite specii si culori incanta ochii privitorilor din primavara si pana in iarna, tarziu. In zona Expoflora sunt amenajate in fiecare an expozitii florale impresionante.

Aleile pietruite sau cele acoperite de bolti de trandafiri cataratori – de pe asa-numita insula a trandafirilor – sunt perfecte pentru plimbare si relaxare.

Desi ai sa vezi pe alocuri amprenta vremurilor moderne in care traim, Parcul Herastrau pastreaza inca mostenirea trecutului, care razbate peste timp prin statuetele batute de vant, cu varste de inceput de secol XX: "Nimfa adormita" (1906) si "Hercule doborand centaurul" (1925). Nu rata plimbarea cu vaporasul pe lac – sau poate doresti o plimbare cu barca sau cu hidrobicicleta?