| JusTyourLoV3 a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine sa completez definita bitopului. urgent. Biotopul reprezinta totalitatea factorilor abiotici prezenti intr-un anumit mediu de viata... si de aici nu`mi mai aduc aminte. Help! funda

Răspuns Câştigător
| dyonline88 a răspuns:

biotopul este un mediu limitat, cu condiții de viață particulare și cu înfățișare proprie, cuprinzând totalitatea organismelor care formează o biocenoză.

1 răspuns:
| Teresa a răspuns:

Biotopul-reprezinta totalitatea factorilor de mediu prezenti intr-un anumit spatiu de viata.
Diversitatea formelor de relief si a climei determina diversitatea biotopurilor. Factorii abiotici nu au valori constante ci variaza in functie de anotimp, de alternanta zi-noapte, de unele calamitati, etc.

Întrebări recente