| mikutza_1812 a întrebat:

Puteti sa-mi dati niste informatii despre ecosisteme bidimensionale-lacuri de campie? Caracterizarea generala a ecosistemului, biotopul, biocenoza si influenta factorilor abiotici asupra factorilor biotici in cadrul acestui ecosistem. Dau

Răspuns Câştigător
| TheSundărSitaara a răspuns:

In ecologie, un ecosistem este o unitate de functionare si organizare a ecosferei alcatuita din biotop si biocenoza, si capabila de productivitate biologica. Ecosistemul cuprinde si relatiile dintre biotop si biocenoza si relatiile dintre organismele biocenozei. Pentru ca un ecosistem sa fie functional este necesar sa contina trei elemente de baza, si anume: producentii, consumentii si reducentii (cu unele exceptii, ultimul element, in unele ecosisteme poate sa lipseasca).

Biotopul: reprezinta totalitatea factorilor abiotici (apa, vantul, energia solara, cliama, umiditatea) si relatiile dintre ei.

Biocenoza: reprezinta un nivel de organizare a materiei vii, format din populatii legate teritorial, si pe studiul interactiunii acestor populatii.

Un ecosistem nu are granite definite, astfel el poate avea dimensiuni foarte meri, de ex: desertul Sahara, sau dimensiuni foarte mici, de ex: un iaz, un lac.

Dupa locul in care se gasesc, ecosistemele sunt in general clasificate in: ecosisteme acvatice si terestre.

O alta clasificare a ecosistemelor:
- Ecosistemul autotrof(ecosistem in care predomina activitatea plantelor verzi, si care, se poate autosustine, adica se pot hrani singure, cu ajutorul fotosintezei, pentru c-au clorofila);
- Ecosistem heterotrof(ecosistem in care predomina activitatea organismelor consumatoare, adica nu se pot hrani singure, ci cu ajutorul plantelor verzi);
- Ecosistemul matur(ecosistem in care productia plantelor verzi este aproximativ egala cu cea a organismelor consumatoare);
- Ecosistem tanar(ecosistemul in care productia plantelor verzi intrece consumul organismelor heterotrofe - cand spun heterotrof, se subintele ca, nu ma refer numai la plante, ci si la animale);
- Ecosistemul natural(ecosistem care a aparut spontan, prin lupta pentru existenta a speciilor vegetale si animale, in care omul nu a avut nici un rol in modificarea densitatii, abundentei si diversitatii organismelor);
- Ecosistem antropogen(ecosistem in care interventia omului este partiala sau totala);
- Ecosistemul uman(ansamblul planetar in interactiune al populatiilor umane, impreuna cu factorii de mediu).

Termenul de ecosistem a fost folosit pentru prima data de ecologistul si botanistul britanic Arthur Tansley.

Zona da intrepatrundere a doua ecosisteme, de examplu o pasune naturala si un ecosistem agricol, se numeste ecoton(care descrie zona de tranzitie dintre doua comunitarti ecologice adiacente diferite, aici avand loc, de trai temporar organisme din ambele ecosisteme).

Totalitatea ecosistemelor fosrmeaza ecosfera, sau biosfera.

Cam atat, succes in continuare!happy