| Jacob27 a întrebat:

Este adevarat ca romanele lui Sven Hassel sunt false?
Si nu inteleg cum in prima carte aparuta :legiunea blestematilor se intalneste cu joseph porta pluto batranul etc si tot in cartea asta moare...

aceasta este lista cu romanele lui in ordinea cronologica a apratiilor:

Legiunea blestemaților (De fordømtes Legion) - 1953
Blindatele morții (Døden på Larvefødder De fordømtes Legion) - 1958
Camarazi de front (Frontkammerater) - 1960
Batalion de marș (Marchbataillon) - 1962
Gestapo (Gestapo) - 1963
Monte Cassino (Monte Cassino) - 1963
Lichidați Parisul (Likvidér Paris) - 1967
General SS (SS-Generalen) - 1969
Imperiul iadului (Kommando Reichsführer Himmler) - 1971
Moarte și viscol (Jeg saa dem dö) - 1976
Drum sîngeros către moarte (Glemt af Gud) - 1977
Curtea marțială (Krigsret) - 1979
Inchisoarea OGPU (GPU-Fængslet) - 1981
Comisarul (The Commissar) - 1985
As vrea sa stiu care este ordinea povestiri lor.sau este tot asta adica in prima carte ii intalneste si mor si in a doua este tot cu ei(am citit-o si pe a doua Blindatele mortii)

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Ordinea o poţi afla urmărind cursul războiului şi bătăliile descrise.
Sven Hassel este un scriitor original care a avut cu siguranţă contact cu războiului, iar faptele descrise sunt întâmplări trăite de el şi de alţi combatanţi. Nu este un documentar ci un roman de aventuri cu o solidă bază reală. Multe din faptele prezentate s-au petrecut cu adevărat nemaicontând prea mult numele sau poreclele reale ale militarilor implicaţi în evenimentele descrise.
Am citit întotdeauna cu plăcere romanele menţionate.

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ai aici unul dintre evenimentele descrise, care, chiar dacă pare ireal s-a petrecut în realitate : http://www.dosaresecrete.ro/......assel-1271

| Jacob27 explică:

Deci o sa continui sa le citesc in ordinea aceastanu trebuie ci tesc de exemplu
:monte cassino si dupa aceea sa citesc generaul SS sau in alta ordine.Multumesc mult de raspunzuri!

| Husicel a răspuns:

Ordinea este cea care ai scris-o și cărține din câte mi-a zis tăicameu sunt experiențe de viață