| Annna123 a întrebat:

Buna TPU....Imi putati spune niste curiozitati despre Japonia sau anime-uri (desene animate japoneze)? Funda^^

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| Zoey112 a răspuns:

Uite aici daca te ajuta:
http://www.enigmele.net/71-despre-japonia-si-japonezi.html

si anime pe care le-am vazut eu :
1. kaleido star
2. mew mew power
3. mermaid melody
4. shugo chara
5. kaichou wa maid-sama
6. la corda doro
7. sword art online (sao)
8. kirarin revolution
9. fairy tail
10. gokujou mecha mote iinchou
11. yumeiro patissiere
12. kamikaze kaitou jeanne
13. mamotte lollipop
14. bleach
15. tonari no kaibutsu-kun
16. sugar sugar rune
17. special a
18. hyokoy
19. avatar the last airbender
20. bokura ga ita
21. kyou koi wo hajimemasu
22. rave vs fairy tail
23. sakurasou no pet
24. sukitte ii na eu (say i love you!)
25. amnesia
26. shiki
27. hyouka

| EmyEmyy a răspuns:

Din Naruto shippuden : Sasuke de unde a obtinut eternal mangekyou sharingan? Daca la noi e ora 4 la ei cat e ora? Din Death Note : Cine a creat animeul? De ce japonezii au ochii asa de mici?

| cosmina92 a răspuns:

Uite o lista :
1 death note ( Seria gravitează în jurul unui student de liceu care descoperă un carnet cu puteri supranaturale care îi oferă abilitatea de a omorî pe orice al cărui nume este scris în el. Intriga constă în încercarea lui de a crea și a conduce o lume fără rău folosind carnetul. )
2Bakuman
3Naruto ( este vorba despre un copil care a ramas fara parinti, parintii lui au murit intr-un razboi cu ( kyuubi - este o vulpe cu 9 cozi, se face un blestem si este introdus in Naruto ), Naruto creste singur fara a sti ce inseamna sa ai un parinte langa tine si este judecat de persoane stiind ca in el se afla kyuubi, el face o scoala de ninja si are un vis : sa devina hokage...)
4Bleach (un elev de liceu de 15 ani cu abilitatea de a vedea fantome și un shinigami (în traducere directă,, zeu al morții") cu numele de Rukia Kuchiki. Primele părți ale poveștii se desfășoară în jurul acestor personaje. Odată cu desfășurarea evenimentelor, povestea începe să ne dezvăluie mai mult din lumea zeilor morții, Hanasaku Iroha, Nana)
5Naruto shippuden
6Angel Beats
7Shaman King
8One Piece
9Fairy Tail
10Yu Yu Hakusho
11Gosick
12Darker than Black
13Air Gear
14Inukami
15 Kilari
16Soul Eater Inuyasha
17Kaleido star :)
Curiozitati :
1 http://www.alexandru-giurca.info/2009/07/curiozitati-despre-japonia.html
2 http://www.aliceinwonder.net/......espre.html
3 http://japonia-departe-aproape.blogspot.ro/.
Sper ca am fost de ajutor, bafta la citit si la vizionat anime-uri! :)