| Dreamer16 a întrebat:

In curand o sa plec in Olanda si este prima data cand calatoresc in afara.
Am voie sa impachetez lame de ras in bagajul de cala? Ca din cate stiu, in cel de mana nu se pun.
De asemenea am o intrebare legata si de lichide: avem voie sa punem in bagajul de cala parfumuri, cosmetice lichide? Ca am auzit ca in cel de mana treebuiesc puse intr-o punga sigilata la aeroport, daca le pui in cel de cala mai trebuie sa faci asta?
Multumesc de ajutor, o sa dau funda!

2 răspunsuri:
| Abcdefghij23 a răspuns:

In bagajul de cala ai voie, lejer. In cel de mâna de exemplu, nu ai voie sa depășești 50 ml de lichide. In cel de cala, in schimb, poți.

| Prefelix a răspuns:

Da stai liniștit în cel pentru cală poți fără nici o problema.La cel de mana, am pățit si eu, nu este voie...pe mine m.a pus sa arunc toate parfumurile/ sticluțe indiferent de ml. Însă după ce treci de control și ești la zona Free Tax poți sa cumperi de acolo.