| Kido0 a întrebat:

mi-a zis un doctor ca imi trebuie aparat dentar.si as vrea sa stiu daca doare cand til pune.si cum il intrerti. cel mai explicit raspuns funda.tot ce trebuie. va rog
funda

3 răspunsuri:
| Yoyolovesblue a răspuns:

Depinde de ce fel de aparat dentar...eu am avut mobil si da te doare cand il porti dupa o vreme ( eu dupa un an nu l-am mai suportat fiindca nu puteam dormi noaptea si dimineata nu puteam manca de durere) si la inceput cand iti ia masura si tot ce trebuie iti pune o pasta speciala pe dinti care se intareste si iti ia forma exacta a dintilor dupa aceea te intreaba ce culoare sa fie, sa fie cu sclipici, cu stelute blah blah blah... apoi cand iti vine comanda prima data ti-l fixeaza pe dinti dentistul si o s-a cam doara (mie zici ca mi la bagat cu tot cu pumn! =))) ) si in rest scuipi cand vorbesti ( daca poti vorbi cu el ), nu poti manca, cu el in gura, se curata ca si cum ar fi dintii tai, cu o periuta de dinti dura, separata.
http://www.artexdental.ro/images/aparat_ortodontic_mobil.jpg
Sper ca ti-am fost de folos!

| Sunshinexd a răspuns:

Buna Kido0! Eu am avut aparat dentar fix 3 ani si atunci cand doamna doctor la pus nu a fost dureros,doar putin stanjenitor pentru ca imi umbla prin gura si zicea sa o tin deschisa laughing Dar trebuie sa te avertizez ca dupa ce iti pune aparatul,vei avea o durere groaznica maxim o saptamana, eu am mancat numai supe si apa ca nu puteam efectiv sa mestec, pana ce s-au acomodat dintii cu ceva atasat pe ei.Eu am mers lunar la doctor pentru a urmarii evolutia dintilor, si asa au trecut 3 ani.big grin! Faza cu intretinerea lor este foarte important deoarece atunci cand mananci trebuie sa ai grija sa nu iti ramana in aparat big grin...Doctorul iti va da o trusa speciala cu periute de dintii, cu ata dentara si o crema pentru calmarea gingiilor. Dar la urma te vei acomoda cu el, in plus acum e si la moda aparatul dentar si vei vedea ca vor trece ani si trebuie sa il dai jos.iar la urma te vei simtii ciudat fara el laughing! Mult succes! Bye! kiss

| crazylove a răspuns:

Eu nu stiu ca nu am dar o prietena a zis ca te doare doarte putin, daca ai emotii.asa mi-a zis, asa iti scriutongue