| perenasop a întrebat:

Nu puteti sa imi recomandati din topul vostru niste romane de genul aventura, comedie, putina romanta si va rog sa adaugati fiecarei optiuni o descriere.MULTUMESC ANTICIPAT!:*

2 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Cireşarii-Constantin Chiriţă-cinci volume amuzante pline de aventuri şi de fiorii primelor iubiri adolescentine.Victor,Lucia, Maria,Ursu,Dan,Ionel,Tic şi Ţombi câinele te vor însoţi la mare,la munte,prin peşteri,cetăţi medievale, zăpezi viscolite, unde curajul şi prietenia le vor fi puse la încercare.Cocoşatul-Paul Feval,Theophile Gautier-Căpitanul Fracasse,Paul Feval-fiul-Fiul lui D´Artagnan,romane în genul capă şi spadă,cu tineri nobili şi curajoşi care luptă pentru iubirea lor,trecând prin aventuri eroice alături de prieteni amuzanţi şi caraghioşi.Ori,dacă titlurile clasice nu te atrag, seria Tara Duncan-Sophie Audoin-Mamikonian, 6 volume despre o puştoaică de 12 ani (în primul volum) ce descoperă că face parte din stirpea magicienilor sorţitori şi că are duşmani puternici împotriva cărora va fi obligată să lupte pentru a-şi salva mama,viaţa,familia,lumea,universul în general; însoţită de credincioşii ei prieteni Fabrice,Robin,Cal, Moineau, Fafnir şi Manitou va trece prin aventuri fantastice. Dacă eşti mai mare de 12-14 ani poţi încerca seria Casa Nopţii-PC Cast,despre adolescenta Zoey Redbird care va trebui să plece de acasă şi să se mute în Casa Nopţii fiindcă a primit Semnul şi se transformă în vampir. Aventuri,prieteni,duşmani,alianţe care se fac şi se desfac,iubiri,trădări,un amestec incitant şi uşor de lecturat, primul volum,Semnul, l-am citit pe nerăsuflate în cinci ore. Pregăteşte-te să citeşti mult dacă alegi seria asta, au apărut 6 volume(Semnul,Trădarea,Aleasa,Înfruntarea, Obsesia, Tentaţia) dar în final vor fi 12. Dacă ai peste 18 ani îţi recomand seria Vampirii Sudului de Charlaine Harris,este un amestec de Casa Nopţii & Twilight Saga dar pentru adulţi,în rest aceeaşi reţetă, mult umor, destulă aventură şi iubiri diverse şi variate între tot felul de fiinţe supranaturale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legendele Olimpului - 2 romane interesante despre aventura grecilor si zeilor greci antici. la inceput ti se va parea plictisitoare dar apoi iti va placea foarte mult tongue
de comedie nu prea stiu si nici de romanta