| MestecGuma a întrebat:

Buna TPU
Vreau si eu niste nume de pagini gen
Jurnal, pentru Ea
Insomnii
Comorile sufletului

funda

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

"Soapte de taina", "Secretele iubirii", "Confidente", "Marturisirile unui indragostit".
Incearca sa mai gasesti niste derivate.

| MestecGuma explică (pentru foxsilver):

Toate imi plac mult. Ms mult de tot chiar nu stiu pe care sa o aleg. mersi

7 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Ma bucur ca iti plac, mi-a facut placere sa raspund la o astfel de intrebare.happy

| MestecGuma explică (pentru foxsilver):

Nu inteleg la '' Confidente '' se traduce in mai multe feluri adica are multe intelesuri

CONFIDÉNT, -Ă, confidenți, -te, s. m. și f. Persoană căreia i se fac confidențe; p. ext. prieten. – Din fr. confident, lat. confidens, -ntis.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de Joseph | Semnalează o greșeală | Permalink

CONFIDENȚĂ, confidențe, s. f. Încredințare, mărturisire a unor gânduri intime, a unei taine; destăinuire. – Din fr. confidence, lat. confidentia.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de Iris | Semnalează o greșeală | Permalink

CONFIDÉNT s. 1. intim, (înv.) tainic. (~ al domnitorului.) 2. părtaș. (Îl face ~ al gândurilor ei.)

| foxsilver a răspuns (pentru MestecGuma):

Eu m-am gandit la definitia 2 din Dex, cu sensul de marturisiri, dar tu poti alege ce definitie vrei, din cele 3.happy

| MestecGuma explică (pentru foxsilver):

Ok mersi mult

| MestecGuma explică (pentru foxsilver):

Off. ''Confidente'' este deja luat. mai imi poti da unul in genul acela te rog?sad

| foxsilver a răspuns (pentru MestecGuma):

Ar merge sinonimul DESTAINUIRI.
Mai am un sfat pentru tine, mergi pe ideea asta de "secret","taina", sau si alte cuvinte, si intra pe dictionarul de sinonime, sigur vei gasi ceva care sa nu fie deja luat.