| gheorghe602161 a întrebat:

Buna,

Vreau sa trimit niste poze prin e maill pe care le-am descarcat de pe camera si merge f. greu sa le atasez; am incercat la inceput cu 5 poze, apoi am redus la 4, pana am ajuns la una dar si asa dureaza 5-10 min pana se ataseaza. Mentionez ca le descarc in calculator prin cablu si cand deschid calculatorul sa le vad sunt foarte mari. Sa fie ceva cu rezolutia sau marimea pozelor descarcate?

8 răspunsuri:
| lostcontrol12 a răspuns:

Instaleaza pe calculatorul tau winrar si arhiveaza pozele, asa e singura modalitate de a le face mai mici si mai usor de trimis. Daca spui ca sunt facute cu camera e posibil sa fie destul de mari ca dimensiune si...depinde f mult si de ce operator de internet folosesti.

| gheorghe602161 explică (pentru lostcontrol12):

Am instalat winrar, le-am arhivat mereu dar nu pot sa trimit mai mult de o poza sau max doua si dureaza f.f. mult pana se ataseaza.Care ar fi alta cauza?

| lostcontrol12 a răspuns (pentru gheorghe602161):

Atunci sigur e din cauza conexiunii la internet..si aici nu mai am cu ce sa te ajut..sau alta cauza..performanta scazuta a calculatorului.

| eaglewatch01 a răspuns:

Ce retea folosesti? Daca pozele sint mari, normal ca merge greu.

| gheorghe602161 explică:

Ar putea fi din cauza camerei foto? Sunt pozele mari, cum sa le fac mai mici sau care ar fi solutia?

| eaglewatch01 a răspuns (pentru gheorghe602161):

Le poti micsora si cu paint:resize si selectezi marimea in pixeli, dar mai intii vezi ce marime au pozele originale.Presupun ca iti spune ca depasesti 25mgb.Redu marimea pozelor si vezi ce iese.