| Bubble_7593 a întrebat:

Vreau si eu o descriere subiectiva a unui RÂU.[cateva randuri]

4 răspunsuri:
| Ciprian a răspuns:

Sorry dar aici nu se fac teme. Plus ca descrierea o poti face si singura.

| Doloresidk a răspuns:

Un râu este o apă curgătoare (permanentă), formată din unirea mai multor pâraie, care curge la vale în mod natural, sub efectul gravitației, și care se varsă fie într-un alt râu sau fluviu (ca afluent al său), fie într-un lac, într-o mare sau într-un ocean.[1] Prin infiltrarea unei părți din apa râurilor în sol, acestea contribuie și la menținerea acviferelor subterane pline cu apă[2].

Anumite râuri, care curg spre o zonă aridă (deșert), nu se varsă nicăieri, evaporându-se înainte de a ajunge la vreo destinație.

Originea râului (locul în care apa freatică apare la vedere) se numește izvor. Totuși, o mare parte a cantității de apă din râuri provine direct din scurgerile precipitațiilor, definite ca scurgeri de suprafață.[2]

Adâncitura din teren prin care curge râul se numește albia sau valea râului.

| Doloresidk a răspuns:

Bubble: ups, greseala mea big grin

| Bubble_7593 explică:

Subiectiva nu obiectiva