| anonim_4396 a întrebat:

vroiam sa va intreb dc unii dintre voi tot considerati fetele (baietii sunt mai de fel...) de la 11 la 14 copii mici? adica, imi amintesc cand eram de acea varsta si eram destul de matura de pe la 11 (sora mea are 12 si si ea e destul de matura cam ca la 14). la 11 mi-a venit si menstruatia si nici nu ma mai uitam la desene de pe la 10 si etc etc. si o data soramea o pus o intrebare de pe contul meu (e doar un exemplu, ca am mai vazut) si o fost raspuns gen "du-te si uitete la minimax". voi ce parere aveti? bine, aici depinde de persoana, ca unii se maturizeaza mai repede da de obicei fetele de pe la 11 din cate am cunoscut eu. multumesc ca ati citit pana la capat, si va rog fara raspunsuri rautacioase.

9 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Nivelul de maturitate vine din comportament si ratiune. Tu esti imatura prin simplu fapt ca ai fost afectata de ceea ce a spus un ratat de pe TPU. Unii oameni sunt foarte maturi pe la 10, 15 ani (ma d au ca exemplu) iar altii sunt imaturi si la 30 de ani. Pana la urma acest concept de maturitate e irelevant si putin tras de par. Eu nu l pot definii decat ca o limita pusa de bunul simt si o gandire mai avansata comparativ cu varsta.

| Andaa_2747 a răspuns:

Pt ca unii nu sunt atat de maturi, si posibil din cauza lor, toti copii care au varsta intre 11-14 ani, devin stupizithinking sau pur si simplu se cred smecheri ca sunt mai mariraised eyebrows

| champ005 a răspuns:

Pai asa se intampla pentru ca foarte multi intre 11 si 14 ani sunt foarte imaturi si. apoi cei mai mari ii considera pe toti imaturi. cam asa e mereu de exemplu toata europa considera romanii niste ratati pentru ca 2-3 s-au dus in alte tari si ne-au facut de ras. dar asta este trebuie sa acceptam

| HellBlade a răspuns:

Da...in general fetele se dezvolta in cur/sani de la 14 incolo deci de asta baieti cred ca fetele nu se maturizeaza pan atunci.Uni baieti doar daca vad alea 2 chesti de mai sus inseamna ca fata aia e matura dar e o prostie.Eu unu cred nu conteaza neaparat varsta...ci alte lucruri care tin de acest fapt "COPIL MIC"

| cuvant a răspuns:

Problema din partea mea e alta si vorbesc strict personal. Ai vazut ce subiecte sunt deschise de foarte multe fete si baieti la varsta asta: sex, alcool, iubire, violenta si asa mai departe. Nu t-i se pare ca macar o parte dintre ele sa astepte pana pe la 16-17 ani daca nu si mai mult?
Un alt lucru ce vreau sa iti spun ca majoritatea celor care iti raspund sunt de aceeasi varsta si pot sa zica orice, oricand si nimeni nu se ia de ei. Cati dintre ei ar spune asta fata de parinti dar aici se "alearga" dupa funde si sa se iasa in evidenta.
Sugestia mea e sa-i raportzi.

| nosferatu a răspuns:

Oricum ai pus o intrebare imatura...

| blacklife997 a răspuns:

Ciudat.
eu am 14 ani si sunt intr'a 8-a am un coleg de clasa care a stat vreo 5 an prin IT. si e tare rasfatat se comporta ca un copil de 8 ani
~cu jucari desene si d'astea.
eu unu nu prea mai simt nevoia de desene.da in est nu as putea spune ca as prea matur da imi place cum sunttongue imi traiesc viata din plin! asa ar trebui sa o faceti toti cu apocalipsa sta laughing :rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In general, replica asta se da celor de varsta frageda care pun intrebari despre relatii & sex. Si sa fim seriosi, ce fel de relatie poti avea cu un baiat la 12 ani? Ce relatii sexuale vrei sa ai la 13 ani? Si mai sunt fete care la 13 ani vor sa tina cure de slabit drastice pentru ca vai, nu se incadreaza in tipare. Pentru astfel de lucruri, sunt copii happy

| vladul a răspuns:

Fara a avea un raspuns rautacios... daca exista menstruatie la 11 ani asta nu inseamna ca esti si "mare", prin maturizare se intelege capacitatea unui om de a lua decizii bune! Si la 22 de ani poti fi trimis sa te uiti pe minimax...depinde doar de tine!