| TєηιѕιAℓвι a întrebat:

La franceza trebuie sa invat prezentul verbelor de grupa intai. Imi puteti explica, va rog ce inseamna asta?

Răspuns Câştigător
| Elysha a răspuns:

Verbele de grupa I au terminatia "ER". Pentru a pune aceste verbe la prezent elimini terminatia "ER" si inlocuiesti cu terminatiile specifice timpului prezent si anume: -e, -es, -e, -ons, -ez, -ent. Fiecare terminatie a acestui timp corespunde unei persoane si unui gen.
-e corespunde pentru persoana I: je (eu)
-es corespunde pentru persoana II: tu (tu)
-e corespunde pentru persoana III: il (el) / elle (ea)
-ons corespunde pentru persoana I, plural: nous (noi)
-ez corespunde pentru persoana II, plural: vous (voi)
-ent corespunde pentru persoana III, plural: ils (ei) / elles (ele)

2 răspunsuri:
| BlackD a răspuns:

Te-ar putea ajuta :)
http://verbe.ro/verbe_franceza.php