| claudiu96 a întrebat:

Imi puteti explica la franceza cum aflu radacina verbelor pentru timpurile indicatif prezent, imperfect, viitor simplu si conditional? Va ros sa imi explicati pentru fiecare in parte. Terminatiile le-am invatat, dar nu imi dau seama cum aflu radacina verbului la diferite timpuri.
Si imi spuneti si mie care este diferenta dintre verbele de grupa 1, 2 si 3? va rog, nu prea ma pasionat franceza, dar vad ca imi este de mare nevoie acum.

Răspuns Câştigător
| ElenaSusanu a răspuns:

Conditionalul se formeaza de la radicalul verbului de la viitorul simplu + terminatiile de la imperfect
-ait, -ais, -ait,-ions, -iez, -aient.

5 răspunsuri:
| claudiu96 explică:

Nu ai inteles intrebarea: eu vreau sa stiu cum e cu radacina cuvintelor, nu ma intereseaza terminatiile pentru ca le stiu

| ElenaSusanu a răspuns:

Imperfectul se formeaza de la prima persoana plural, prezent + terminatiile :
-ais
-ait
-ions
-iez
-aient
Faire
je fais-ais

tu fais-ais

il/elle/on fais-ait

nous fais-ions

vous fais-iez

ils/elles fais-aient

| Verdes_Florina_1994 a răspuns (pentru ElenaSusanu):

Dar cum se formeaza radicalul la verbele din grupa a III-a prezent?

| ElenaSusanu a răspuns:

Diferenta consta in terminatiile verbelor.
Verbele de grupa 1 se termina in "er" de exemplu "chanter"
verbele de grupa a 2 se termina in "ir"- "finir"
verbele de grupa a 3 se termina in "re"- "traduire"

| ElenaSusanu a răspuns:

Viitorul simplu (le future simple) se formeaza de la radicalul verbului+ terminatiile :
-au
-as
-a
-ons
-ez
-ont