| Aly64 a întrebat:

Cand Vitoria Lipan, impreuna cu fiul ei, Gheorghita, au plecat in cautarea lui Nechifor, era primavara sau iarna?
Va rog frumos, am nevoie urgent!
Dau si fundita, daca asa pot sa va motivez.

Răspuns Câştigător
| ERMO a răspuns:

Cand au plecat propriu zis era primavara.Au plecat pe 10 martie!
FUnda

12 răspunsuri:
| Oxanna a răspuns:

Era iarna, chiar dupa sarbatorile de craciun

| xClementine a răspuns:

Iarna!

| Onutsu a răspuns:

Primavara!

| Onutsu a răspuns:

Iarna era scuza-ma. POFTIM CITATUL In apropierea sarbatorilor de iarna, s-a intors si Gheorghita de la apa Jijiei; si-a lasat oile in grija baciului Alexa.

| RomanMandruPanaMor a răspuns:

Era Iarna parca dupa sarbatorile de iarna!winking

| HaHa_8983 a răspuns:

Era iarna.
Pentru ca zice in text''In apropiere de Sfantul Andrei''
Care este pe 30 noiembrie

| Stefania3001 a răspuns:

Era inceput de primavara, in carte asa descrie autorulbig grin

| Alfonso a răspuns:

Era iarna toata ziua, pentru ca zice ca "Gheorghita a inceput lupta cu troienele sau cu zapada"oricum era iarna!

| RegalusDekaron a răspuns:

Nus sigur dar cred ca era primavara ...parca era cu sarbatoarea aia sau ***?

| Aly64 explică:

Intr-adevar, primavara au plecat.
Si pentru cei care mi-au dat citatul ca Gheorghita a lasat oile nu stiu cum.
ei au mai stat o vreme acasa.
multumesc mult tuturor! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca dupa Boboteaza sau Sf.Andrei au plecatthinking Hotarând sa plece în cautarea lui dupa sarbatorile de iarna, îsi
cheama fiul, pe Gheorghita, plecat la apa Jijiei, cu oile la pasunat,
în speranta ca el îi va fi sprijin în aflarea adevarului.

| deya95 a răspuns:

Pai era iarna daca ai fii citit cu atentiewinking