| RazvanAldea99 a întrebat:

Care au fost PRIMELE televiziuni private din Romania? (dau funda)

Răspuns Câştigător
| supermamici a răspuns:

Soti

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Primul canal privat de televiziune apărut în 1991, se chema SOTI (acronim de la "Societatea pentru o Televiziune Independentă", alternativă la "Televiziunea de Stat") și își difuza emisunile dupa ora 23.00, pe frecvențele TVR 2 (care emitea zilnic între orele 16 și 23).
A urmat apariția în 1993 a canalului Antena 1 și în 1994 a canalului Tele 7 ABC (care va da faliment în 2004). În 1995, pe 1 decembrie, fostul canal de sport "C31" devine Pro TV, canal ce va schimba radical stilul de a face televiziune în România. În decembrie 1997, "Canal 38" (Amerom Teleamerica) devine Prima TV. În februarie 2007, se lansează Kanal D România, prima subsidiară autonomă a unei televiziuni străine, Kanal D Turcia.

| alexs99 a răspuns:

Dupa 1990 Antena 1 si Protv.

| brunet4ka a răspuns:

În România televiziunea a pătruns încă din perioada în care aceasta era într-un stadiu incipient și experimental în toată lumea. În anul 1926, la peste 40 de ani după ce au avut loc primele experimente publice realizate de către Ayrton și Perry, Baird reușește să transmită semnale de televiziune prin intermediul undelor radio. În 1932, Societatea Britanică de televiziune începe un serviciu experimental de televiziune, iar începând cu 1936 pornește difuzarea regulată a unor emisii TV.