| Mar a întrebat:

Care e diferenta dintre o camera de 2 mp si una de 3.15 mp (ma refer la telefoane)?

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Credeam iniţial că te referi la metri pătraţi. laughing
Păi cea de 3. 15 megapixeli e mai bună, are o claritate şi o rezoluţie mai mare a fotografiilor. ^^ Oricum nu e cine ştie ce diferenţă. Dacă vrei una cu adevărat bună îţi iei aparat foto. La telefoane oricât de performante sunt camerele, tot nu ies la fel de calitative ca cele de pe un aparat foto.

11 răspunsuri:
| pepe a răspuns:

Cu cât rezoluţia camerei este mai mare cu atât claritatea şi calitatea imaginii este mai bună.

| missbee a răspuns:

Dragă Adolf, dacă are rezoluţia mai mare, în consecinţă calitatea pozei este mai mare. E o consecinţă implicită, nu văd nimic eronat. Nu sunt pro în domeniul acesta, i-am explicat diferenţa pe care o ştie tot omul de rând. Mai bine explici tu care e adevărata diferenţă. Poate o fi invers şi camera de 2mp e mai bună şi eu nu ştiam.

| greenish a răspuns:

Cu cat are mai multi megapixeli cu atat claritatea pozelor este mai buna.

| dot a răspuns:

1. 15 mp in plus straight face adica se vad pozele mai clar straight face

| Boniboon a răspuns:

Cea de 3 are o claritate mult mai buna decat cea de 2.

| chelutzul a răspuns:

Camera de 3. 15 mp (megapixeli) are rezolutie mai bun ala poze/video

| EBE a răspuns:

Pai acum sincer... cea de 3. 15 nu fac patratelele acelea la zoom, ai o claritate mult mai mare fata de cea de 2...sincer am avut telefoane care aveau camera de 2 iar acum o am de 3 decihappy

| TąNyą a răspuns:

La 3. 15 se vede mai bine.

FantaSZy.

| Cricket_3428 a răspuns:

Rezolutia pozelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, eu am n5230 (2 MP) se vede perfect dar nu are focus - se vede mai bine decat la n5800 care are camera de 3. 15 se vede mai prost.
Are un prieten si se oftica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a nu intra in discutii inutile, cititi aici http://www.cu-foto.ro/......digitala/.
Deci putin conteaza citi megapixeli are, calitatea imaginii este data de alte caracteristici.
In consecinta raspunsul dat de -miss bee - este megaeronat! ( adolf )