| Daniel360 a întrebat:

Care era familia lui Stefan cel Mare?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Stefan cel Mare este fiul lui Bogdan al II-lea si nepotul lui Alexandru cel Bun. Alexandru cel Bun l-a avut pe Bogdan al II-lea si pe Aron Voda dintr-o relatie cu o femeie necunoscuta (tiitoare sau amanta). Toti coboara din Bogdan I-ul, intemeietorul Moldovei, prin intermediul unei nepoate a acestuia, numita Musata, de aici denumirea de Musatini, data urmasilor acesteia. Restul despre familia lui - sotii si copii - poti afla de pe ro.wikipedia.org, aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98tefan_cel_Mare. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Revezi-ti intrebarea si alta data formuleaza corect, n-avem de unde sti ce gandesti tu. Numele de familie s-a introdus la noi abia din secolul XIX, pe vremea lui Stefan cel Mare nu existau. Se spunea Stefan a lui Bogdan sau Gheorghe a Mariei, de aici multele nume, mai ales la cei din Moldova, cu litera a: Amariei, Alupoaiei, Agheorghitei etc.

| DEBrown a răspuns:

Maicasa, taicaso, bunicii, frati, surori etc

| consilierindragoste a răspuns:

Stefan cel mic

| Daniel360 explică:

Eu am intrebat care e numele sau de familie happy